Proměna
GALERIE: Neuvěřitelné příběhy lidí, které změnila mrtvice
21.12.2013 09:00 Původní zpráva
Představte si, že proděláte cévní mozkovou příhodu a naprosto se vám změní život. Po mrtvici následuje dlouhá rekonvalescence a mnohdy nepříjemné následky. Několika pacientům ale zasáhla do života mnohem zvláštnějším způsobem. Přečtěte si příběhy, které zní až neuvěřitelně.
Necítí smutek
Osmašedesátiletý řidič kamionu Malcolm Myatt utrpěl mrtvici, která zasáhla čelní lalok jeho mozku. Na tom by nebylo nic ojedinělého, kdyby se u muže následně neprojevila neschopnost cítit smutek. Někoho možná napadne, že by takové následky rád přivítal, a sám Malcolm Myatt podle serveru Oddee potvrzuje, že je spokojený. Lékaři tvrdí, že změny v psychice a vnímání emocí se u pacientů po mrtvici mohou objevit.
Změna orientace
Velmi zvláštní je také změna, které proběhla u šestadvacetiletého Chrise Birche. Mladý muž hrával ragby a při jednom ze sportovních výkonů se snažil skokem vzad oslnit svou přítelkyni. Jenomže si u toho zlomil krk a prodělal mrtvici. Když se následně probudil, zjistil, že je homosexuál a o svou partnerku už prý nejevil zájem. Zrušil proto zasnoubení a podle zahraničních médií si našel přítele i novou práci. Banku vyměnil za kadeřnický salon. Dokument o Bircheově proměně můžete zhlédnout na konci článku.
Zapomněl jazyk
Angličan Alun Morgan byl možná v minulém životě Velšan. Pravděpodobnější verze ale je, že si mrtvice pohrála s jeho mozkem a utrpěl takzvanou afázii. Muž totiž nikdy neuměl velšsky a byl to typický Angličan, Wales prý navštívil naposledy před sedmdesáti lety. Jaké však bylo jeho překvapení, když se probudil v nemocnici a zjistil, že vůbec neovládá svůj rodný jazyk. Místo toho mu z úst plynula cizí velšská slovíčka. Nakonec se ukázalo, že si pacient zřejmě hluboko v paměti uchoval slovní zásobu, kterou se naučil během pobytu u babičky a za druhé světové války, kdy se ve Walesu skrýval před nebezpečím.
Patois žena
Velmi "vtipně" působí bizarní následky mrtvice u Lindy Walkerové z Newcastlu. Linda pro změnu začala hovořit s jamajským přízvukem. Podobných případů bylo během posledních 65 let zaznamenáno několik desítek. A samozřejmě se netýkaly pouze akcentu mluvčích ze země reggae. "Připadám si jako cizinec," přiznává bývalá zaměstnankyně univerzitní kanceláře. Její bratr si zpočátku dokonce myslel, že mluví jako Slovenka...
Skrytý talent
Na změnu povolání není nikdy pozdě. To dokazuje příběh inženýra Kena Walterse, jehož postihla mrtvice v roce 2005. Po vážné nehodě zůstal muž na vozíku a devatenáct let se utápěl v depresi. Když už to vypadalo, že nemůže být hůř, objevila se mrtvice a nezaměstnanému invalidovi kupodivu pomohla. Následoval nával kreativity a výtvarných schopností. Nyní se Ken Walters podle zahraničních médií věnuje digitálnímu umění a založil vlastní softwarovou společnost. Ve svých 51 letech také prý získal lukrativní práci u EA games.
Fantomová ruka
Jedna pacientka z ženevské nemocnice po mrtvici nabyla přesvědčení, že má stále paži, o níž však dávno přišla. Magnetická rezonance lékařům napověděla, že její mozek je o fantomové končetině skutečně přesvědčen. Případy, kdy lidé "cítí" ztracenou končetinu, bývají přitom častější a nemusí prodělat ani mrtvici.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.