Hormonální antikoncepce zmírňuje menstruační bolesti, potvrzuje studie

Zdraví
18. 1. 2012 18:18
Menstruační bolesti zhorší ženám až osm let života.
Menstruační bolesti zhorší ženám až osm let života.

Hormonální antikoncepce by měla být považována za léčbu menstruačních bolestí, doporučuje nová skandinávská studie, jejíž autoři zkoumali vliv pilulek na ženské tělo po třicet let. Přestože oficiální instituce nepovažují hormonální antikoncepci v této oblasti za účinnou a někteří lékaři varují před nadužíváním antikoncepčních pilulek, gynekologové je svým pacientkám běžně i kvůli problémům spojeným s menstruačním cyklem předepisují.

Podle českých statistik trápí deprese či bolesti hlavy, prsou nebo podbřišku každý měsíc až 80 procent žen v plodném věku. Průměrná žena tak kvůli těmto komplikacím prožije více než osm let života ve snížené kvalitě. "Stále s jistotou nevíme, proč tyto problémy vznikají. Předpokládá se, že je to reakce organismu na změnu hladiny hormonů v těle," vysvětlila před časem on-line deníku TÝDEN.CZ gynekoložka Kateřina Svojanovská.

Podle skandinávské studie dokážou hormonální pilulky zmírnit bolesti u některých žen. Přestože je těžké bolest poměřovat, u každé třetí dámy se premenstruační příznaky prý zmírnily z "vážného" stavu na "snesitelný". "Zjistili jsme, že rozdíl je v tom, zda žena užívá, nebo neužívá hormonální antikoncepci," tvrdí vedoucí dlouhodobého projektu Ingela Lindhová na serveru BBC.

Všeho moc škodí

Evropská léková agentura přitom nezahrnuje hormonální antikoncepci mezi prevenci menstruačního syndromu. Lékaři v praxi však pilulky svým pacientkám doporučují běžně. "Pokud má žena problémy, tak jí vyberu vhodnou antikoncepci, která zabrání velkým hormonálním změnám. Pro každou ženu se navíc hodí něco jiného. Například na otoky je vhodná pilulka s antimineralokortikoidními účinky proti zadržování vody v těle," popisuje své zkušenosti Svojanovská.

Lékaři jiných odborností však varují před zbytečným nadužíváním hormonální antikoncepce, která výrazně zasahuje do organismu žen. Jak uvedla pro časopis TÝDEN lékařka Miroslava Skovajsová, která se zaměřuje na prevenci rakoviny prsu, dlouhodobé užívání antikoncepce nemusí být vhodné pro všechny ženy: "S antikoncepcí by se mělo zacházet jako s lékem. Někdy jsou pro její užití zdravotní důvody, ale nemělo by to být například akné," zdůraznila.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ