Porušení pravidel
Indická farmaceutická firma zastavila výrobu po úmrtí dětí užívajících sirup
30.12.2022 12:32
Indická farmaceutická firma Marion Biotech, jejíž sirup proti kašli je spojován s úmrtím 19 dětí v Uzbekistánu, v pátek zastavila výrobu všech léků. Tento krok následoval poté, co inspekce zjistila porušení pravidel výroby v jedné z poboček firmy, informovala agentura Reuters. Indické preparáty spojované s úmrtím dětí nejsou v České republice registrovány.
Indické ministerstvo zdravotnictví v pátek v prohlášení potvrdilo, že všechny výrobní aktivity firmy Marion Biotech v pobočce Noida v severní Indii byly v noci na pátek zastaveny a ve firmě pokračuje vyšetřování.
Uzbecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že po užívání sirupu proti kašli ve městě Samarkand zemřelo nejméně 18 dětí. Místní sdělovací prostředky ve čtvrtek informovaly o úmrtí dalšího dítěte, které užívalo sirup Dok-1 Max. Podle médií mu byl teprve rok.
Podle předběžných testů obsahoval sirup toxickou látku ethylenglykol, která se běžně používá do nemrznoucích směsí. Ministerstvo také uvedlo, že děti dostávaly vyšší dávky, než jaké jsou pro jejich věk doporučené; buď kvůli omylu rodičů, nebo na základě chybného doporučení lékárníků.
Uzbekistán nyní stahuje všechny tablety a sirupy Dok-1 Max z lékáren a podle místních sdělovacích prostředků země zastavila prodej dalšího sirupu proti kašli, který firma vyrábí pod názvem Ambronol.
V Česku nejsou tablety a sirupy proti kašli Dok-1 Max registrovány. "Tablety a sirup proti kašli Dok-1 Max nejsou v České republice registrovány, v legálním distribučním řetězci (v lékárnách a zdravotnických zařízeních) tedy nejsou dostupné," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Zdůraznila, že bezpečným zdrojem léčivých přípravků jsou pouze lékárny včetně těch internetových s logem SÚKL.
V Indii se vyrábí asi třetina léků, které se ve světě prodají. Většinou jsou to generika, tedy kopie značkových léků, kterým skončila patentová ochrana. Země je domovem jedněch z nejrychleji se rozvíjejících farmaceutických firem. Vysloužila si přezdívku "světová lékárna" a naplňuje většinu zdravotních potřeb rozvojových zemí.