Vzhůru do boje s nákazou
Jak můžeme pomocí potravin posílit imunitu
28.03.2020 17:38
Imunitní systém, jehož úkolem je chránit organismus, může být posílen díky vyvážené stravě. Například vitamin C obsažený v zelenině nebo v kiwi má antioxidační účinky a pomáhá chránit naše tělo, píše francouzský týdeník L'Express.
Některé potraviny nám mohou pomoci upevnit imunitní systém. Ten tvoří celek orgánů, tkání, buněk a molekul, které zajišťují imunitu, tedy schopnost chránit se před toxickými nebo infekčními látkami pocházejícími zvenčí, jako jsou viry, bakterie či paraziti. Tyto složité mechanismy jsou nezbytné pro naše přežití a správné fungování celého těla.
Náš organismus zajišťuje tento úkol přirozeně, ale do hry vstupují vnější faktory. "Imunitní systém se udržuje zdravou a vyváženou výživou, ale také hygienou a pravidelným sportováním," zdůrazňuje dietetička Ysabelle Levasseurová z Paříže. Jak tedy posílit imunitní systém a bojovat proti infekci?
Jezme hodně vitaminů A, B9, C a D. Vitamin C nalezneme v pomerančích, kiwi, černém rybízu, křenu či paprikách. To nám umožní zkonzumovat správnou dávku vitaminu C, který má antioxidační a ochranné účinky. Ovoce a zeleninu je nejlépe konzumovat v syrovém stavu, protože je citlivá na teplo a světlo. Vitamin C chrání před volnými radikály a je rovněž obranou před virovými infekcemi.
Vitamin D je rovněž veledůležitý, neboť přispívá k produkci bílých krvinek nezbytných k ochraně těla před vnějším napadením. Nalezneme jej v plnotučných mléčných výrobcích, ve vejcích, sardinkách, ančovičkách, tresčích játrech nebo makrelách. Sardinky a makrely v konzervě jsou pravými klenoty.
Vitamin A (jehož prekurzor, známý betakaroten, může působit jako účinný antioxidant) má v organismu mnoho funkcí, zvláště pokud jde o zrak a zdravou pokožku. Působí však i v imunitním systému. Nalezneme ho ve sladkých batátech, mrkvi, tykvích, petrželi, rybím tuku nebo játrech.
Konečně vitamín B9 je obsažen v listové zelenině (brokolici, špenátu či kapustě), játrech, banánech, ve vejcích nebo mase. Pomáhá při růstu tkání, snižuje únavu a přispívá ke správnému fungování imunitního systému.
Zásadní jsou střeva
Většina imunitních buněk se nachází ve střevech. Nerovnováha střevní flóry je branou pro průnik infekce. Probiotika tvoří armádu mikroorganismů, které udržují rovnováhu střevní flóry a posilují imunitu. Nalezneme je v jogurtech, fermentovaných mléčných výrobcích, jako je kefír, v menší míře v čerstvých sýrech či ještě v zelí, topinamburech, v česneku a cibuli.
Nesmírně důležitý je hořčík. Když nám chybí, jsme unaveni a citlivější k infekci. Může ho přijímat v mořských plodech, v kakau a černé čokoládě, v minerálních vodách s obsahem magnesia, v ořeších, banánech či v celozrnné rýži. Zinek se zase podílí na činnosti více než 200 enzymů, zvláště těch, které zajišťují ochranu proti volných radikálům. Je důležitý pro fungování brzlíku, orgánu imunitního systému. Najdeme ho v ústřicích a mase, zejména hovězím.
Konečně nezapomeňme na selen. I ten pomáhá v boji proti volným radikálům a stimuluje imunitu. Obsahují ho ryby a mořské plody.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.