Jak ovládat "cévního" robota? Čech bude učit Američany
21.06.2010 17:00
Primář cévního oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Štádler bude učit lékaře v americkém Houstonu roboticky asistované operace cév. Získal k tomu jako jediný český i evropský lékař povolení od příslušných amerických institucí.
Štádler povede pravděpodobně jednou měsíčně operační tým v texaské Metodistické houstonské nemocnici (Methodist Hospital of Houston). Předá tak Američanům své pětileté zkušenosti.
Štádler je průkopníkem v roboticky asistovaných cévních operacích, a to nejen v Evropě, ale i v zámoří. Robotickou cévní operativou se Nemocnice Na Homolce zařadila mezi přední světová pracoviště, kde se tyto výkony provádějí. V jejich počtu a úspěšnosti je podle prohlášení na prvním místě v pomyslném světovém žebříčku, některé cévní operace provedla ve světové premiéře.
Zlom pro laparoskopii
Nástup robotiky znamená podle Štádlera zásadní zlom pro laparoskopickou cévní chirurgii. "Při použití robota, který umožňuje ohebnější, jemnější a přesnější pohyby nástrojů, je zhotovení anastomózy (funkční spojení cév) mnohem rychlejší. Robotický výkon nemocného mnohem méně zatěžuje než laparoskopická i otevřená operace," uvedl Štádler.
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.