Jihokorejcům ničí internet život. Závislých přibývá
07.06.2010 13:53
Ani jeden z nich neměl práci. Byli stydliví. Seznámili se na internetovém chatu. Vzali se. O početí potomka a těhotenství věděli tak málo, že pětadvacetiletá žena netušila, že je "v tom", dokud jí nepraskla plodová voda. Ve světě on-line her však opa patřili k superhrdinům. Jako milion dalších Korejců jsou i Kim Jon-čong a Kim Če-pom závislí na internetu.
Každý večer pětadvacetiletá Kim Jon-čon spolu se svým manželem Kim Če-pomem zkoumali mytické světy, zabíjeli netvory. Z jednopokojového bytu odcházeli na noc hrát do internetové kavárny s celonočním provozem. Až do rána. Každý z nich ve fantazijním světě vychovával virtuální dceru, která byla krmena, oblékána a objímána - to vše několika kliknutími myši.
Dcerka zemřela na podvýživu
Ráno 24. září loňského roku se vrátili domů po další dvanáctihodinové hráčské seanci a zjistili, že jejich skutečná dcera, tříměsíční Sa-nang, což znamená v korejštině láska, zemřela na podvýživu.
V Jižní Koreji, která patří mezi země s největším rozšířením internetového připojení na světě, byla závislost na on-line hrách dlouho považována za teenagerskou potíž. Ale případ Kimových přitáhl pozornost k rozrůstajícímu se problému internetové závislosti mezi dospělými.
Sa-nang, která se narodila předčasně, dostávala mléko dvakrát nebo třikrát denně - před odchodem rodičů do internetové kavárny a po jejich návratu, a někdy také během dne, pokud se její otec probudil, uvedla žaloba. Dítě zemřelo s "otevřenýma očima a vystupujícími žebry", přiznal právník páru Kim Tong-jong.
Špatná máma podruhé
Po šesti měsících na útěku byli v březnu manželé zadrženi a obviněni ze zabití z nedbalosti. Minulý týden byli odsouzeni ke dvěma letům vězení, ale ženin trest byl zatím odložen, protože je znovu těhotná - v sedmém měsíci. "Je mi líto, že jsem svému dítěti byla tak špatnou matkou," řekla s pláčem soudu.
Závislí dvacátníci
Podle oficiálních vládních údajů v Jižní Koreji sice díky vládním programům klesá počet dospívajících se symptomy internetové závislosti, ale naopak narůstá počet závislých lidí, kteří překročili dvacátý či třicátý rok věku, a vloni už jich bylo 975 tisíc. Mnozí z těchto dospělých vyrostli s on-line počítačovými hrami a nyní se k nim utíkají, když jsou nezaměstnaní nebo se cítí cize v okolní společnosti, říká psychiatr Ha Če-hjon.
Tento vývoj a nedávná řada případů, jako je ten Kimových, přiměly vládu oznámit plány na otevření rehabilitačních středisek pro závislé dospělé a rozšířit poradenství pro studenty a nezaměstnané, tedy skupiny, které jsou z hlediska závislosti na hrách považovány za nejzranitelnější. "Na rozdíl od teenagerů tihle dospělí nemají rodiče, kteří by je mohli odvléct k poradci," říká Ha, který kvůli závislosti na on-line hrách léčí měsíčně v průměru čtyři dospělé. Před dvěma lety to byl jeden měsíčně.
90 procent připojených domácností
Více než 90 procent jihokorejských domácností je vybaveno připojením k vysokorychlostnímu internetu. Téměř na každém rohu je internetová kavárna s počítači dostupnými za poplatek. V těchhle potemnělých, čtyřiadvacet hodin denně otevřených zařízeních "se stírá hranice mezi realitou a virtuálním světem", říká psychiatr Čung Jong-čchu. A zvláště oblíbené mezi dospělými hráči jsou velké on-line hry, kde mají a postupně si vytvářejí a zdokonalují vlastní virtuální postavu.
V těchto hrách mohou hráči uzavírat spojenectví a vést bitvy trvající celé dny, v nichž se ve směnách střídají, aby se akce nezastavila. Čím víc času hráč tráví on-line, tím silnější a mocnější je jeho virtuální postava - a také hráčův status. Počítačové střety se mohou přelít i do skutečného života; bylo zaznamenáno několik případů hráčů, kteří našli a napadli protihráče za to, že zabil jejich on-line postavu, s níž se po celé roky ztotožňovali.
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.