Komplikace
Léků, jež se nesnášejí s citrusy, přibývá. Které to jsou?
28.11.2012 17:15 Původní zpráva
Zapít léky při snídani grapefruitovou nebo limetkovou šťávou se nevyplácí. U velké části z nich mohou látky z ovoce změnit jejich účinky. Podle aktuálně zveřejněné kanadské studie přibývá léčiv, které se s grapefruity, limetkami či pomelem nesnášejí, což může vést k závažným vedlejším účinkům.
První zmínky o možných interakcích grapefruitu a léků se objevily před dvaceti lety. Přesto podle lékařů veřejnost o této hrozbě ví jen velmi málo a velké množství hlášených problémů je způsobeno právě působením některých druhů citrusů.
V posledních letech navíc podle kanadské studie uveřejněné v odborném časopisu Canadian Medical Association Journal přibývá nových léků, které na citrusy reagují. Grapefruit, sevillské pomeranče, limetky a pomelo obsahují látky zvané furanokumariny. Ty omezují funkci trávicího enzymu, který částečně neutralizuje účinky léků. Pokud tento enzym nepracuje správně, může se pacient lékem předávkovat.
Zatímco před pěti lety se na kanadském trhu nacházelo 17 léků reagující na vybrané citrusy, v současnosti jich je 85. Více než polovina přitom přišla do lékáren v posledních dvou letech. Podle odborníků stačí sníst k snídani jeden grapefruit nebo vypít 200 ml grapefruitového džusu, aby se objevily vedlejší účinky. Pacienti by se měli před konzumací citrusů poradit se svým lékařem.
Nejčastěji si lidé stěžují na narušenou srdeční činnost, svalové křeče, problémy s ledvinami či na zvýšené riziko tvorby krevních sraženin. Jak před časem uvedl v časopise Týden Josef Malý z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy lidé si mají dávat pozor i na kombinaci léku, alkoholu či bylinných čajů. "Jednu radu bych měl i pro dívky a ženy užívající antikoncepci: vyvarujte se třezalky," dodal Malý.
Které léky se nevyplatí kombinovat s grapefruitem: |
* léky na rakovinu (crizotinib*, dasatinib, erlotinib, everolimus, lapanitid, nilotinib, pazopanib, sunitinib, vandetanib, vemurafenib) * léky proti infekci (erythromycin, halofantrine, maraviroc, primaquine, quinine, rilpivirine) * léky na vysoký cholesterol (atorvastatin*, lovastatin, simvastatin*) * léky na léčbu kardiovaskulárních chorob (amiodarone, apixaban, clopidogrel*, dronedarone, eplerenone, felodipine, nifedipine, quinidine, rivaroxaban, ticagrelor) * léky pro nervový systém (oral alfentanil, buspirone, dextromethorphan, oral fentanyl*, oral ketamine, lurasidone, oxycodone*, pimozide, quetiapine*, triazolam, ziprasidone*) * léky proti zvracení (domperidone) * imunosupresiva (cyclosporine, everolimus, sirolimus, tacrolimus*) * léky na léčbu močových cest (darifenacin, fesoterodine, solifenain, silodosin, tamsulosin*) * Tato léčiva jsou podle Státního zdravotního ústavu registrována pro český trh. Zdroj: NHS |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.