Den proti HIV/AIDS
Lidé přestávají mít strach z AIDS
01.12.2011 09:47 Původní zpráva
V Česku klesá počet lidí, kteří se nechávají testovat na HIV/AIDS. Díky tomu se zřejmě daří objevovat méně případů než v předchozích letech. Podle odborníků je to způsobeno tím, že pro mladé generace nepředstavuje nákaza hrozbu a nemají před nemocí strach. Upozornit na toto nebezpečí má letošní Den proti AIDS, který připadá na 1. prosince.
Zatímco v roce 1985 se v tehdejším Československu objevil první případ nakažení člověka virem HIV, v loňském roce zde žilo 1649 nemocných. "Od roku 2000 přitom sledujeme rapidní nárůst nakažených. Týká se to zejména velkých měst, kde si lidé osvojili volnější způsob života, je zde větší anonymita," říká Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu.
Za prvních deset měsíců letošního roku bylo zaregistrováno 127 nakažených lidí, což je méně než v předchozích letech. Propad v počtu nových případů je přitom patrný ve všech sledovaných měsících. Podle statistiků může být příčina to, že se vir HIV/AIDS šíří méně mezi heterosexuálními partnery a také výrazně poklesl počet žádostí o vyšetření.
Kde hledat pomoc: |
Lidé, kteří mají pocit, že by mohli být nakaženi virem HIV, se mohou obrátit na svého praktického lékaře nebo vyhledat pomoc v některém z testovacích center. Jejich seznam naleznete ZDE. Přítomnost viru v těle je však možné rozpoznat většinou až po třech měsících od nakažení. V té době člověku koluje v těle velké množství viru HIV a je velmi nebezpečný pro své okolí. Je proto nutné se v této době chovat odpovědně. |
Zatímco před pěti lety lékaři vyšetřili na požádání 17 tisíc lidí, loni to bylo pouze 11,3 tisíc a za prvních deset měsíců letošního roku pouhých 9 tisíc lidí. Podle vedoucího Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislava Němečka se lidé obávají stigmatizace, chtějí se vyhnout špatné zprávě.
Lék není řešení
Přispět k tomu může i nerovnoměrné rozmístění testovacích míst, takže v některých krajích mají lidé nižší dostupnost anonymního vyšetření. "Pokud člověk přijde k praktickému lékaři, tak má právo nechat se pod svým jménem bezplatně otestovat na HIV/AIDS," dodává lékařka Hana Zákoucká.
Podle ní je na vině také pokles strachu z nemoci mezi mladými lidmi. Zatímco před třiceti lety, kdy se nemoc objevila, představovala pro dospívající hrozbu, dnes mladí lidé spoléhají na lékaře, od kterých očekávají pomoc. "Mají pocit, že se vše vyřeší podáním léku. Neuvědomují si ale, že tyto medikamenty mají silné vedlejší účinky a stojí mnoho peněz," upozorňuje Zákoucká.
Díky lékům se také neustále zvyšuje počet žijících lidí s virem HIV v těle. Ze statistik vyplývá, že pokud se člověk nakazí ve 20 letech, může se dožít až 62 let. "Je to sice poměrně vysoké číslo, ale nikde se nehovoří o tom, jaká je kvalita života těchto lidí. Navíc je potřeba dodržovat velmi náročný léčebný program, jinak jsou léky neúčinné," dodává Němeček.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.