Studie
Na dětském astmatu má velký podíl znečištěné ovzduší z dopravy
12.04.2019 06:10 Původní zpráva
Každý pátý případ dětského astmatu ve Velké Británii má svůj původ ve znečištění ovzduší z dopravy. Naznačuje to alespoň nový výzkum publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health. Vědci v něm tvrdí, že vystavení oxidu dusičitému je jedno z hlavních rizik onemocněním astmatem. Zprávu přinesl server The Independent.
Až čtyři miliony (13 procent) ze všech případů dětského astmatu celosvětově se podle studie váže právě k dopravnímu znečištění oxidem dusičitým. V samotné Velké Británii je to skoro každé páté dítě, přičemž ve větších městech jako Londýn (29 procent) nebo Manchester (23 procent) je číslo ještě o něco vyšší.
"Naše studie dokazuje, že politická iniciativa na zmírnění znečištění ovzduší, které souvisí s dopravou, opravdu může vést ke zlepšení zdraví dětí a také samozřejmě ke snížení emisí skleníkových plynů," uvedl hlavní autor výzkumu doktor Ploy Achakulwisut z Univerzity George Washingtona v USA.
Podle vědců výpary z aut a jiných silničních přepravců poškozují dýchací cesty - vytvoří v nich zánět, z něhož se později u dětí, které jsou k tomu geneticky predisponované, vyvine astma. Která látka konkrétně je nejvíce škodlivá, vědci nevědí. Nicméně předchozí výzkumy se shodují na oxidu dusičitém.
Výzkum využil celosvětových údajů o koncentraci oxidu dusičitého a frekvenci výskytu astmatu v daných oblastech, aby odhadl počet případů u dětí ve věku 1-18 let, které by mohly souviset se znečištěným ovzduším z dopravy. Nejhůře na tom jsou děti v Jižní Koreji (31 procent). V regionu střední Evropy, kam spadá i Česká republika, studie eviduje 14 procent dětských astmatických případů souvisejících s dopravním znečištěním. Podle České iniciativy pro astma (ČIPA) se u nás výskyt astmatu u dětí pohybuje mezi 10-15 procenty.
"Zdá se, že znečištění oxidem dusičitým je významným rizikovým faktorem pro výskyt astmatu v dětství ve vyspělých i rozvojových zemích, zejména v městských oblastech. Naše zjištění naznačují, že směrnici Světové zdravotnické organizace pro roční průměrnou koncentraci oxidu dusičitého je třeba přehodnotit. Vystavení se emisím z dopravy by se mělo zmírnit," doporučuje jedna z autorek studie, doktorka Susan Anenbergová, rovněž z Univerzity George Washingtona v USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.