Vědci z University of New York vyvrátili nejčastější mýty ohledně našeho spánku. Probrali se celkem osmi tisíci webovými stránkami, kde hledali falešná přesvědčení o zdravých spánkových návycích. Následně pak vybrali desítku těch nejchybnějších a vyvrátili je. Svůj výzkum publikovali v časopise Sleep Health. Informoval o tom server CNN.
Dospělým stačí maximálně pět hodin spánku
"Výzkum ukázal, že spousta lidí si myslí, že pět hodin spánku za noc - nebo i méně - je v pořádku. Máme ale rozsáhlé důkazy, jež poukazují na to, že pět a méně hodin spánku zvyšuje riziko zdravotních problémů jako například kardiovaskulární onemocnění a předčasná úmrtí," komentuje vedoucí studie Rebecca Robinsonová.
Usnout kdekoliv a kdykoliv je zdravé
"Okamžité usnutí kdekoliv a kdykoliv je znamením, že trpíte nedostatkem spánku a upadáte do epizodních mikrospánků nebo minispánků. Znamená to, že vaše tělo je tak vyčerpané, že kdykoliv má možnost, začne spánkový dluh splácet," objasňuje Robinsonová.
Váš mozek a tělo se dokáže přizpůsobit nedostatku spánku
Lidé věří, že tělo si časem zvykne a adaptuje se na pravidelný nedostatečný spánek. To je však velký mýtus. V průběhu noci musí naše tělo projít celkem čtyřmi fázemi spánku, aby se dokázalo do nového dne plně "restartovat", přičemž třetí a čtvrtá fáze je nejdůležitější. Je to doba, kdy dochází k nejhlubšímu spánku.
I když je chrápání otravné, neškodí
Hlasité chrápání, které přerušuje vaše pravidelné dýchání je znakem spánkové apnoe, což je závažná spánková porucha. "Spánková apnoe je pro člověka extrémně vyčerpávající. Tito pacienti spí, ale zároveň se neustále probouzí. Pak celý den bojují se spánkem, protože jsou vyčerpaní. Myslíme si, že postihuje až 30 procent světové populace, přičemž diagnostikováno je jen deset procent," tvrdí Robinsonová.
Alkohol vám pomůže usnout
Vědci připouští, že alkohol vám pomůže k tomu, abyste usnuli. Tím ale jeho benefity končí. Alkohol vás totiž pošle pouze do lehké fáze spánku, čímž "dramaticky redukuje jeho celkovou kvalitu".
Nemůžete usnout? Zůstaňte v posteli, mějte oči zavřené a dále se snažte
Počítat v posteli ovečky déle jak 15 minut není příliš chytrý tah. Pokud totiž nemůžeme usnout, a přesto se o to mermomocí dál snažíme, začneme si postupně postel asociovat s insomnií (nespavostí).
Nezáleží na tom, kdy v průběhu dne spíte
Další omyl, který může negativně ovlivnit naše zdraví. "Doporučujeme, aby lidé dodržovali pravidelný režim, kdy chodí spát, protože tím kontrolují to, co můžeme nazývat biologickými hodinami neboli cirkadiánním rytmem těla. Ten ovlivňuje všechny hormony v těle, tělesnou teplotu, stravování, trávení i cykly spánku a bdění," vysvětluje spoluautor studie, profesor Girardin Jean-Louis.
Sledování televize v posteli pomáhá relaxaci
Alespoň jednou za čas to děláme všichni. Před spaním ležíme v posteli s mobilem, notebookem nebo se díváme na televizi. Ani to ale není dobrý nápad. "Tato zařízení vyzařují jasné modré světlo, které náš mozek 'donutí' k tomu, aby byl živý a ostražitý. Modrého světla se před spánkem raději vyvarujte," radí Robinsonová.
Zdřímnout si je skvělé
"Odolejte pokušení chvilkového zdřímnutí. Vaše tělo se totiž vrátí do spánku - velmi lehkého, nekvalitního spánku," nabádá autorka
Pamatovat si sny je znakem dobrého spánku
"Tohle je také mýtus, protože každý z nás zažívá sny čtyřikrát až pětkrát za noc. Nepamatujeme si je proto, že jsme se po nich neprobudili a nenarušili tím další spánek," říká Jean-Louis a opírá se o jinou studii z Francie. Ta došla k závěru, že lidé, kteří si pravidelně pamatují své sny, se v noci probouzí až dvakrát častěji a jsou citlivější na okolní zvuky.