Postantibiotická doba
Nová hrozba. Nesmrtelná superbakterie hrozí pandemií
19.04.2016 18:50 Původní zpráva
Bakterie, na které neplatí žádný lék a zřejmě přežijí i vysoké teploty, loni ve Spojených státech zabily tři sta pacientů. Odborníci začali mluvit o postantibiotické době a varují před smrtícími pandemiemi.
Personál amerických nemocnic se stále více obává superbakterie CRE. Je odolná proti všem současným antibiotikům. Jen v kalifornské megapoli Los Angeles nakazí každý týden desítky lidí, aniž jí v tom cokoli dokáže zabránit. Podle všeho se CRE (Carbapenem resistant enterobacteriaceae) začala mezi pacienty šířit z endoskopu. Není známo, zda k tomu došlo kvůli nedostatečnému očištění tohoto lékařského nástroje. To by mimo jiné znamenalo, že CRE nějak dokáže přežít sterilizaci vysokou teplotou.
Lékařský systém se může zhroutit
Tato schopnost se k ostatním známým vlastnostem CRE hodí více než dobře. Zatím to totiž vypadá, že CRE je "nesmrtelná". Přinejmenším tedy odolná proti aktuálně používaným antibiotikům, což je z praktického hlediska totéž. Vědcům navíc docházejí nápady, jak nově vyvíjená antibiotika zefektivnit. Výmluvně tento alarmující fakt dokumentuje statistika, kterou zveřejnila vědkyně Elena Giorgiová.
V osmdesátých letech dodali vědci na trh 29 nových typů antibiotik. V devadesátých letech už to bylo jen dvacet a v prvním desetiletí našeho století pouhých devět. To přitom neznamená, že by se v laboratořích nesnažili najít zbraň proti stále odolnějším bakteriím.
Třeba objevení léku na zabijáckého zlatého stafylokoka MRSA předcházely skoro tři miliony zkoušek antibiotika s různým složením. To vše jen proto, aby se nakonec ukázalo, že těžce vyvinutý lék stejně není stoprocentně účinný.
"Využívání antibiotik je v tuto chvíli ve zdravotnictví naprosto klíčové," citoval portál Live Science doktora Ameshe Adalju z University of Pittsburgh Medical Center's Center for Health Security. "Vzrůstající odolnost bakterií proti používaným šaržím antibiotik je alarmující. Pokud by se výjimečně odolná bakterie, jako je CRE, měla dále šířit, je namístě varování - současný systém bezpečnosti v medicíně se může zhroutit."
Napadá pacienty v nemocnicích
Doktor Adalja je v odborných kruzích uznávanou autoritou v oblasti, jíž se ve Spojených státech říká "health security", zdravotní bezpečnost, a rozhodně nepřehání. CRE se totiž po nemocnicích ve vlnách šíří už od roku 2012, možná 2010. Napadá výlučně hospitalizované pacienty nebo klienty v léčebnách dlouhodobě nemocných. Šíří se především interně používanými nástroji - vedle endoskopů jsou rizikové třeba plicní ventilátory.
A co hůře, nákaza CRE se před svým rozvinutím jen těžko diagnostikuje. První příznaky jsou nespecifické: lehce zvýšená teplota, různé typy trávicích potíží, tedy nic, co by si diagnostik spojil s CRE. Po několika dnech ale následuje dramatické zhoršení stavu nemocného a v polovině případů smrt.
Zatím se superbakterii CRE přičítá tři sta onemocnění, která skončila fatálně. Ve statistice nákaz je ale značný zmatek. Strach z CRE možná vede lékaře k tomu, že jí připisují úmrtí vyvolaná třeba standardními pooperačními potížemi. Pesimistické scénáře na druhé straně mluví až o dvou milionech nakažených CRE. Bakterii se nejlépe daří v místech s teplým podnebím. Z toho vyplývá, že se v Česku nemusíme bát, výskyt dosud nehlásí žádná evropská země.
Podle Jesseho Goodmana z Georgetown University's Center on Medical Product Access stojí za podivuhodnými schopnostmi CRE zatím nezjištěná genetická mutace. Leccos nasvědčuje tomu, že by se mohlo podařit zlikvidovat CRE pomocí "přeprogramování" mikrobiomu. Tyto pokusy o vyhubení patogenní mikroflóry v lidském organismu jsou ale teprve ve stadiu vývoje, byť pokročilého a nadějného.
Goodman je nicméně optimistický. "Nemluvil bych o riziku nějakého bakteriálního armagedonu," uvedl. "Jde to sice pomalu, ale při důkladné péči o naprostou sterilitu zdravotnického prostředí se šíření CRE daří zpomalovat."
Článek byl převzat z aktuálního vydání časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.