Krvácivá horečka
OSN ohlásila konec africké epidemie eboly
14.01.2016 08:01 Aktualizováno 14.01. 10:51
Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila Libérii za zemi bez nákazy ebola. Znamená to, že tato virová epidemie v západní Africe oficiálně skončila. Nemoci podle statistik WHO podlehlo přes 11 300 lidí. Konec nákazy již ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru.
"Tohoto úspěchu by nemohlo být dosaženo bez rozhodného vůdcovství prezidentů a dalších odpovědných osob z těchto tří států (Sierry Leone, Guineje a Libérie) a bez účasti všech místních komunit," uvedl generální tajemník na shromáždění v New Yorku.
"Nebezpečí ale samozřejmě trvá. V tomto roce lze očekávat další případy eboly," konstatoval. Ke vzniku nových ohnisek nákazy ale bude podle něj docházet čím dál méně. Západní Afrika má tak pro tuto chvíli epidemii za sebou, dodal Pan Ki-mun.
"V západní Africe byly zastaveny všechny známé řetězce přenosu," uvedla WHO o porážce nákazy. Prohlášení této organizace ale varuje, že Sieře Leone, Guineji i Libérii nadále hrozí vysoké riziko toho, že se zde dodatečně objeví malá ohniska eboly.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje oficiálně epidemii za skončenou, pokud daná země absolvuje bez nových případů dvě inkubační období dlouhá 21 dnů. Sierra Leone tohoto stavu dosáhla loni v listopadu a Guinea o měsíc později.
Epidemie krvácivé horečky eboly si vyžádala přes 11 300 životů od výskytu prvních případů v Guneji v prosinci 2013, což bylo nejvíce v historii nemoci. Celkem se nakazilo více než 29 tisíc lidí.
Mezinárodní lékařská humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala při této příležitosti globální zdravotnickou komunitu, aby si z události vzala ponaučení, jak lépe být připraven na budoucí podobné epidemie. MSF pokračuje ve své asistenci v nemocnicích Libérii, Sieře Leone a Guineji, kde pomáhá pacientům, kteří se z nemoci uzdravili.
Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost u ní dosahuje až 90 procent. Proti nemoci zatím neexistuje zcela spolehlivý lék, ani vakcína. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.