Polovina lidí s rakovinou umírá zbytečně. Nedbají rad lékařů

Zdraví
2. 4. 2012 10:00
Důsledná prevence a změna životního stylu pomáhá významně snižovat riziko i u pacientů, kteří rakovinu již prodělali.
Důsledná prevence a změna životního stylu pomáhá významně snižovat riziko i u pacientů, kteří rakovinu již prodělali.

Pokud by si lidé brali k srdci doporučení svých lékařů, zachránilo by si jen ve Spojených státech ročně život téměř tři sta tisíc nemocných s rakovinou. Podle nové studie zveřejněné v časopisu Science Translational Medicine je to přesně polovina všech Američanů, kteří ročně rakovině podlehnou. Doktoři nevěřícně kroutí hlavou, protože u mnoha diagnóz vědí, jak jim úspěšně předcházet. Pacienti prý ale mnohdy raději riskují, než by změnili svůj životní styl.

"Profesionální prestiž se již nebude týkat biologických výzkumů, ale uznání bude patřit tomu, komu se podaří dostat do praxe to, co už známe," píší autoři z Washingtonské univerzity ve varovné studii. Lékařům se totiž stále nedaří přesvědčit rizikové pacienty, aby měnili návyky, které mohou rakovinu podporovat.

Přestože se o rizicích mluví již několik let, až nyní se vědcům podařilo specifikovat a shrnout jednotlivé druhy rakoviny, u kterých mohou lékaři poradit s prevencí. Jedná se zejména o rakovinu prsu, děložního čípku, plic, tlustého střeva či kůže. "U všech těchto diagnóz mají svůj osud v rukou na prvním místě pacienti," tvrdí vedoucí projektu Graham Colditz.

S tím souhlasí i čeští lékaři, podle kterých se najde jen minimálně Čechů, kteří jsou ochotní do svého života zavést změnu k lepšímu. Každým rokem přitom na rakovinu zemře 30 tisíc lidí.

Zahoďte starosti

Počty lidí, kteří v roce 2010 zemřeli na druh rakoviny, které lze předcházet:

Rakovina tlustého střeva: 2 258 lidí

Rakovina plic: 5 554 lidí

Rakovina kůže: 547 lidí

Rakovina prsu: 1676 lidí

Rakovina děložního hrdla: 342 lidí

Zdroj: ČSÚ

"Jsou různé rizikové faktory, které údajně mohou za vznik rakoviny prsu. Žena, která žije ve větší pohodě a nemá problémy se svým věkem, má menší šanci, že onemocní rakovinou jakéhokoliv druhu. Samozřejmě kouření a obezita nepomáhá. A důležitou roli hraje také zdravá, jednoduchá strava," řekla pro TÝDEN.CZ lékařka a odbornice na mamografii Miroslava Skovajsová.

Riziko vzniku rakoviny zbytečně podstupují podle dermatoveneroložky Moniky Arenbergerové i lidé, kteří vystavují nechráněnou kůži slunečnímu záření. "V ohrožení jsou zejména mladé ženy, které se hodně opalují, chodí do solárií, ale také další lidé, kteří nepoužívají ochranné krémy," uvedla před časem.

Běh na dlouhou trať

Na nutnost prevence zejména u mladých dívek upozorňuje i předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák, který nabádá dívky nejen ke screeningu, ale také k očkování: "Všechna onemocnění způsobená HPV virem mají svůj druh prevence a postihne to zejména ženy, které se zanedbávají."

Odborníci upozorňují, že preventivní opatření neslaví u lidí úspěch zejména proto, že se jedná o dlouhodobé řešení a výsledky nejsou vidět ihned. Například bývalý kuřák snižuje riziko vzniku rakoviny plic po pěti letech o 13 procent, po deseti letech je to však 33 procent, což je hranice, která podle doktorů hraje velkou roli.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ