Podrážděnost, deprese, problémy se soustředěním, tlak v prsou a pocit naplněného břicha trápí před menstruací většinu žen. "U třiceti procent jsou tak závažné, že jim zasahují do běžných denních aktivit, přičemž největší potíže mají ženy mezi 22. až 35. rokem," uvedla gynekoložka Kateřina Svojanovská.
Premenstruační syndrom trvá tři až deset dní v měsíci, žena se dostává do konfliktů, takže trpí i její okolí, zdůraznila lékařka. "Málokterá žena jde kvůli psychickým potížím ke gynekologovi. Neuvědomí si, že nemusí k psychiatrovi a že jí gynekolog pomůže," uvedla. Syndrom má až tři sta příznaků, v průběhu života se mění, diagnóza proto není snadná.
"Neexistují žádné laboratorní testy či vyšetření. Klíčovým nástrojem je denní záznam potíží a jejich závažnosti, který si žena vede nejméně dva měsíce. K předběžné orientační diagnóze pomůže také dotazník, který žena vyplní doma nebo v ordinaci za pár minut," řekla lékařka, podle které léčba začíná úpravou stravy, pokud žena plánuje těhotenství nebo jsou potíže mírné. Nutné je vyřadit z jídelníčku nápoje s kofeinem, omezit sůl, cukr a alkohol. Pomáhají doplňky stravy s vitaminem E, B 6, hořčíkem a vápníkem.
Pro ženy přírodně založené jsou vhodné bylinky, zejména třezalka, ploštičník, drmek obecný a pupalka s vitaminem E. Od problémů ulevuje také cvičení, zejména některé speciální pozice jógy.
Závažnější obtíže se podle Svojanovské léčí za pomoci hormonálních tablet, jde o zablokování ovulačního cyklu, mohou se také podávat antidepresiva. Klasická hormonální antikoncepce, kdy žena sedm dní v 28denním cyklu nebere hormony, není podle Svojanovské vhodná. Pauza je příliš dlouhá, hladina hormonů se opět rozkolísá a příznaky se obnoví. Osvědčily se tablety, kde v 28denním cyklu jsou bez hormonů jen čtyři dny. Hladina se nerozkolísá a žena se celou dobu cítí dobře.
ČTĚTE TAKÉ: Antikoncepce způsobila před 50 lety sexuální revoluci
Foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková, profimedia.cz