Studie
Průlom v léčbě alzheimera? Nový lék má nadějné výsledky
31.07.2018 05:22 Původní zpráva
Američtí vědci našli novou látku, která zatím v raném experimentálním období vykazuje velmi pozitivní výsledky v léčbě Alzheimerovy choroby. Lék snižuje příznaky demence v mozku a vědci s opatrným optimismem věří, že výsledky půjdou aplikovat i v budoucích studiích. Zprávu přinesl server CNN.
Látka s názvem BAN2401 snížila nejen tvorbu nových beta amyloidních klastrů v mozku, což je charakteristický znak pro Alzheimerovu chorobu, ale navíc v něm snížila už i existující amyloidní klastry, a to až o 70 procent.
Tvrdí to americká biotechnologická společnost Biogen a japonská lékařská firma Eisai, které na studii spolupracovaly a prezentovaly ji v Chicagu na Mezinárodní konferenci zaměřené na Alzheimerovu chorobu.
Testování se zatím zúčastnilo 856 pacientů, kterým byla látka BAN2401 podána v pěti dávkách. Šlo o pacienty s mírným kognitivním poškozením nebo v rané fázi stadia nemoci. Až druhá fáze testování by ale měla definitivně prokázat, zda je lék skutečně efektivní.
Jeho výhodou je kromě prvotních nadějných výsledků také fakt, že pouze 10 procent z testovaných pacientů trpělo při léčbě vedlejšími účinky, jako je bolest hlavy nebo porucha zraku. Po vysazení léku se jejich stav vrátil do normálu.
Opatrný optimismus
Experti se k dosavadním výsledkům stavějí různě. Někteří věří, že by mohlo konečně dojít k průlomu v léčbě této nemoci, jiní zase zůstávají více nohama na zemi.
"Studie je působivá, ale musíme být jen opatrně optimističtí. Informace jsou možná povzbudivé, ale zatím je nelze potvrdit," prohlásil k nadějným výsledkům doktor Richard Isaacson z kliniky zaměřené na léčbu Alzheimerovy choroby v New Yorku. "Nechci, abychom se zase spletli," dodal s tím, že řada předchozích studií dopadla nakonec neúspěšně.
"Je povzbudivé vidět, že to má nějaký kognitivní efekt a zpomalení progresu nemoci, ale osobně si myslím, že je třeba na tom udělat ještě spoustu práce," staví se naopak ke studii trochu skepticky Julie Schneiderová, profesorka patologie na Rush Medical College v Chicagu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.