Neurochirurgie
Až polovina lidí s duševní nemocí se potýká s další chorobou
27.07.2018 21:29
Až polovina lidí s duševní nemocí se potýká s další duševní či tělesnou chorobou. Ukazují to průběžné výsledky historicky největší tuzemské studie, kterou zpracovávají vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) sídlícího v Klecanech u Prahy ve spolupráci se společností Krka ČR. Studie analyzuje data dodaná od dvou stovek lékařů, zapojilo se do ní na 3600 pacientů s duševním či neurologickým onemocněním. Informoval o tom mluvčí ústavu Jan Červenka.
Podle studie byla zjištěna další souběžná duševní porucha až u téměř poloviny pacientů léčených s depresí a s úzkostí a téměř u třetiny pacientů léčených se schizofrenií. "Nejčastější souběžnou duševní poruchou u mužů s diagnózou schizofrenie byly poruchy způsobené užíváním návykových látek, u žen byly nejčastěji zastoupeny úzkostné poruchy. U mužů i žen s depresivní poruchou byla nejčastější souběžnou duševní poruchou některá forma úzkostné poruchy," popsala vedoucí projektu Barbora Kohútová z NUDZ.
Lidé s duševním onemocněním také častěji trpí vysokým krevním tlakem, obezitou a poruchami činnosti štítné žlázy. Souběžné tělesné onemocnění bylo zjištěno také přibližně u poloviny pacientů.
"Přítomnost dalšího souběžného onemocnění má mimo jiné i vliv na léčebný postup. Při volbě léčby vhodné pro pacienta je třeba zohlednit jeho celkový zdravotní stav, tedy nejen primární onemocnění, pro které je pacient u daného specialisty léčen, ale také další onemocnění a poruchy, kterými nemocný trpí," dodala Kohútová.
Odborníci studii spustili loni v červnu. Její název zní "Komorbidita pacientů s diagnózou schizofrenie, depresivní poruchy generalizované úzkostné poruchy a neuropatické bolesti (COSMOS)". Výraz "komorbidita" označuje výskyt dalšího souběžného onemocnění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.