Výsledky studie
Lidé z chladnějších oblastí mají sklony k alkoholismu
19.11.2018 19:33 Původní zpráva
Lidé, kteří žijí v chladných klimatech, kde nesvítí tolik slunce, mají vyšší tendenci k většímu popíjení alkoholu, zjistila nová studie amerických vědců na univerzitě v Pittsburghu. Zprávu převzal server BBC.
Výzkum se soustředil na spojení mezi průměrnou teplotou, počtem hodin slunečního světla a konzumací alkoholu. Vědci nasbírali data celkem ze 193 zemí a jejich hlavní závěr zní: lidé žijící v chladnějších klimatech mají častější tendence k nadměrnému pití a vyšší pravděpodobnost onemocnění jater.
"Tohle je první studie, která systematicky demonstruje to, že po celém světě v chladnějších oblastech a oblastech s méně častějším zářením slunce, tíhnou lidé více k pití alkoholu a objevuje se tam vyšší míra cirhózy jater," cituje vedoucího studie, profesora Ramona Batallera časopis Daily Science, kde vědci svou studii publikovali.
Pití alkoholu souvisí s depresemi, kterými často trpí právě lidé žijící v místech, kde moc denního světla není. Alkohol navíc lidově řečeno zahřeje: uvolňuje krevní cévy, zrychluje krevní oběh a naše tělo je tak teplejší. Je tedy přirozené, že se jim posilňují obyvatelé chladnějších oblastí.
"Máme nový důkaz, že počasí a zejména teplota a množství slunečního světla, kterému jsme v průběhu dne vystaveni, mají silný vliv na množství alkoholu, které vypijeme. Kromě faktoru počasí je nadměrná konzumace alkoholu spojena také s vyšší pravděpodobností onemocnění jaterní cirhózy, která může skončit selháním jater a smrtí," sdělil doktor Peter McCann z rehabilitační kliniky v nemocnici Castle Craig, který se na výzkumu rovněž podílel.
McCann tak doporučuje, aby se v průběhu zimy značně omezily reklamy propagující alkohol. "Zákony o reklamě by měly tohle řešit. Restrikce v zimních měsících by měla být rozhodně zvážena," tvrdí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.