Průzkum
Mladí lidé se cítí osaměleji než starší. Na vině je Facebook
02.10.2018 05:30 Původní zpráva
Generace mladých lidí se cítí víc osaměle než starší lidé. Velký vliv na to mají sociální sítě, kvůli nimž jsou mladí více izolovaní. Vychází to z britského průzkumu Statistického národního úřadu, který analyzoval na 55 tisíc dotazníkových odpovědí. Jeho autoři ho prezentovali v BBC Radio během programu All in the Mind.
Hned čtyři z deseti mladých lidí ve věku 16-24 let se cítí osaměle. Naproti tomu u lidí ve věku 65 let a více dosahuje statistika jen na 27 procent.
Hlavním důvodem osamělosti je podle průzkumu používání sociálních sítí. Mnozí z těch, jenž v průzkumu vypověděli, že se cítí osaměle, měli například na Facebooku více přátel, které znají pouze on-line, než těch skutečných.
Účastníci výzkumu odpovídali ve 40minutovém dotazníku na to, jak ve svém životě využívají různé technologie, přičemž u mladých lidí bylo často hlavním důvodem jejich osamělosti přílišné používání Facebooku.
Zhruba třetina z nich ale uvedla, že jejich osamělost má mnohem hlubší kořeny a nesouvisí například jen s tím, že žijí bez partnera. Naopak se cítí stejně, i když jsou zrovna ve společnosti.
Nejde zdaleka o první průzkum, který k podobným závěrům došel. I proto experti volají po tom, aby se mladým osamělým jedincům dostalo pomoci od státu. Premiérka Theresa Mayová už dříve kvůli tomu jmenovala speciální ministryni "pro osamělost" Tracey Crouchovou.
"Každý se jednou cítí osaměle"
Mezi mladými se sice snížil počet kuřáků, alkoholiků nebo drogově závislých, zároveň ale klesla porodnost (na rekordní minimum). A zatímco někteří vidí v tomhle vzorci "zdravý rozum generace", jiní tvrdí, že to je právě důsledkem častého užívání mobilních telefonů, tabletů a podobně, což vede k izolaci od společnosti.
"Lidé nám poskytli cenné informace o tom, jak a kdy pocity osamělosti prožívají - jak to souvisí s věkem, s tím, že jsou single, se zaměstnáním a s diskriminací. Pro mě osobně je nejzajímavější různorodost řešení, ke kterým lidé dochází, aby svou osamělost překonali," uvedla k průzkumu jeho vedoucí a profesorka psychologie Pamela Qualterová z univerzity v Manchesteru.
Podle ní se skoro každý během svého života octne v situaci, kdy pocity osamění prožívá, přičemž na vině nejsou jen sociální sítě, jejichž masivní používání přišlo teprve v poslední dekádě. Mnohdy v tom hrají roli i aspekty jako změna zaměstnání, truchlení po blízkých či start vysokoškolského života. To je pak spojeno i se zdravotními riziky, převážně s různými srdečními chorobami.
Pak už se vše odvíjí velmi individuálně. Někdo se dokáže poměrně rychle adaptovat a pocity osamělosti "zahnat" pryč. Jiní se naopak trápí mnohem déle a nejsou schopni se této úzkosti zbavit. Těmto lidem Qualterová doporučuje, aby si sami sebe více vážili a nebyli na sebe tak přísní, když se jim zrovna nedaří ve společnosti zapadnout.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.