Nový prostor
Hola! Ve Francii přistálo telepatické poselství z Indie
22.09.2014 09:45
Hola! Toto slovo cestovalo z mozku muže v Indii do mozku jiného muže ve Francii. Jedinečný telepatický pokus ukazuje prý cestu k budoucím způsobům komunikace a dává nový prostor technologii určené pro lékařství.
Ve skutečnosti nestačila pouhá síla myšlenky, aby krátké poselství vyslané španělským vědcem z indické Kéraly překonalo tisíce kilometrů k jeho francouzskému protějšku v malé laboratoři ve Štrasburku. "Byla to telepatie z mozku do mozku, ale za pomoci přístrojů," říká Romuald Ginhoux ze společnosti Axilum Robotics, jejíž robot měl umožnit přenos poselství do mozku příjemce.
Pokus s "přenosem myšlenky" iniciovali vědci z fakulty lékařství Harvardovy univerzity a Barcelonské univerzity za přispění španělské společnosti Starlab a nyní o něm informuje americký vědecký časopis PLOS one. Pracovník Starlabu v Indii, vybavený přilbou s elektrodami, si přímo nemyslil "hola" (španělský pozdrav). "Měl na výběr mezi dvěma myšlenkami, a to hýbat rukama, nebo hýbat nohama, z nichž každá vyvolávala odlišnou mozkovou vlnu," vysvětluje Ginhoux. První myšlenku převedl počítač propojený s jeho bezdrátovou přilbou v nulu, druhou v jedničku.
Operace se opakovala více než stokrát a "vysílač" předal počítači dlouhou řadu nul a jedniček odpovídajících zakódovanému slovu "hola". Tyto signály směřovaly do Štrasburku, kde je počítač zase převedl prostřednictvím magnetických vln v následné stimulace vizuálního kortexu příjemce.
Pracovník společnosti Axilum, sedící v zatemněné místnosti, mohl sledovat ve svém mozku buď světelné záblesky, které převáděl na jedničky, anebo se tyto záblesky neobjevily, a to znamenalo zase nulu. Po hodině a 140 stimulacích dospěl ke slovu Hola, které mohl vyluštit jako nějaké poselství zakódované v morseovce.
Primitivní způsob pokusu, jeho zdlouhavost a složitost nijak neotřásly nadšením jeho tvůrců. Podle jednoho z jeho autorů, profesora neurologie na lékařské fakultě Harvardovy univerzity Alvara Pascuala-Leoneho, jde o významnou etapu při využívání možností, jak doplnit nebo obejít tradiční způsoby komunikace.
Autoři výzkumu se zmiňují o možnosti komunikace s ochrnutými osobami, které nemohou mluvit.
Elektroencefalografie (EEG), která umožnila "vysílači" komunikovat s počítačem, je již dobře známá. Složitější bylo předat poselství do druhého mozku.
"Použili jsme transkraniální magnetickou stimulaci (TMS) pomocí robota vyrobeného naší společností," uvádí Ginhoux. "Naším cílem však vůbec není telepatie, nýbrž se soustřeďujeme na terapeutické aplikace," dodává.
Společnost Axilum Robotics, která vzešla ze smíšené vědecké skupiny francouzského Státního ústředí vědeckého výzkumu (CNRS) a Štrasburské univerzity, především usiluje o to, aby efektivnost stimulace mozkových zón byla ve Francii uznána jako metoda pro terapeutické využívání.
Zvláště by mohla být využívána při léčbě těžkých depresí, kde již neúčinkují léky, či u neuropatických bolestí. "Momentálně se TMS ve Francii využívá jen experimentálně, zatímco ve Spojených státech je uznávána jako léčba deprese," říká Ginhoux.
Mezitím vynesla atraktivita telepatie společnosti Axilum Robotics nebývalý zájem: "Volá nám spousta pošetilců, kteří si chtějí naši telepatii vyzkoušet, či lidé, kteří tvrdí, že sami mají telepatické schopnosti," směje se.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.