Přibývá žen s depresí, nedokážou kombinovat rodinu a kariéru

5. 9. 2011 17:20
Zvládat kariéru i domácnost může být pro ženy velmi náročné, varují psychologové.
Zvládat kariéru i domácnost může být pro ženy velmi náročné, varují psychologové.

Stále více žen ve středním věku trpí depresemi a úzkostí, upozorňuje rozsáhlá studie zaměřující se na psychické problémy Evropanů. Podle odborníků může za nárůst depresí stupňující se snaha zvládnout péči o rodinu a přitom chodit do práce. Ve věku od 16 do 42 se vyrovnává s depresemi let třikrát více žen než mužů, přičemž od sedmdesátých let se jejich počet zdvojnásobil, tvrdí vedoucí studie Hans Ulrich Wittchen z drážďanské Technologické univerzity.

Podle odborníků za nárůst "depresivních žen" může snaha starat se o děti, pečovat o domov a zároveň si udržet práci či budovat zajímavou kariéru. Z tohoto důvodu se také první příznaky vyhoření či silných depresí objevují prý u některých žen již v 19 letech, což je o sedm let dříve než před čtyřiceti lety. "Manželství u mužů jednoznačně riziko vzniku deprese snižuje, u žen je tomu naopak," tvrdí vedoucí studie Hans Ulrich Wittchen například na serveru The Telegraph.

Podle Ulrichových zkušeností může být negativní vývoj zapříčiněn i tím, že různá pohlaví jsou náchylnější k odlišným psychickým poruchám: "Nejvýraznější riziko je ve chvíli, kdy ženy porodí děti, musí je vychovávat a zároveň se snaží udržet si jisté postavení v práci," tvrdí.

Podle studie European College of Neuropsychopharmacology pouze v Evropě trpí psychickou poruchou přes 165 milionů lidí, což je každý třetí Evropan. Mezi hlavní problémy patří deprese, úzkosti, schizofrenie, nespavost, závislosti či poruchy osobnosti.

Podle lékařů není problém v léčbě, ale mnoho lidí přichází pro odbornou pomoc až ve stadiu, kdy je velice těžké pacientovi pomoci. "Nemoci se mohou kumulovat, může dojít k vyhoření či dokonce k rozvoji Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby," varuje Wittchen.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ