Hazardní hraní
"Průměrný gambler prohraje měsíčně až 50 tisíc korun!"
15.05.2018 19:00 Rozhovor
Gamblery už dávno nenajdeme pouze u automatů. Čím dál více se mezi patologickými hráči objevují lidé, kteří propadli kurzovému sázení na internetu. "Objevují se ale i nové druhy závislostí. Nově jsme zachytili trend videoher, kde se objevují takzvané loot boxy, což jsou takové ´krabičky´, které během her vyskakují na hráče jako ‚odměna'," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ na konferenci Hazardní hraní v ČR Helena Rampachová z Asociace nestátních organizací.
Jak člověk pozná, že je závislým na hazardních hrách?
Patologický hráčem není automaticky ten, kdo prohraje nějaké množství peněz. Tam jde spíše o ton moment, kdy mu ta začíná způsobovat problémy v životě. Zjišťuje, že má dluhy, že si musí půjčovat, že lže rodině, a snaží se to hraní nějak omezit, ale nejde mu to vlastní vůlí. V tu chvíli se jedná o patologického hráče.
Podle odhadů vlády v Česku je okolo sta tisíc gamblerů, tedy patologických hráčů. Je to číslo reálné?
Počty se odhadují těžko. Ta statisícová hranice se uvádí ve výročních zprávách poměrně často, ale jde většinou o lidi, kteří nějakým způsobem byli evidováni, někde se léčili nebo se o problému byli poradit. O tyto poznatky se ten odhad opírá. Ale kromě toho existuje skrytá populace, kterou nikdo nezaznamenal. Ten počet tak bude určitě daleko větší. Například mezi mladistvými, kteří jsou na internetu jako doma, jsou na sociálních sítích, často se setkávají s nabídkou on-line sázení, hrají videohry.
Jak vypadá průměrný patologický hráč?
Většinou se z pětaosmdesáti procent jedná o muže. Pouze patnáct procent závislých bývají ženy. Bývá mu okolo třiceti pěti let a měsíčně prohraje čtyřicet až padesát tisíc korun. V průměru mívá jeden až tři miliony dluhu. Obvykle ale hazardní hry nezasahují jenom hazardního hráče, ale i jeho blízké okolí, což je obvykle pět až osm osob. Jde o rodiče, děti, manželky, partnery...
Jaké mívá hazardní hraní následky?
Je jich celé spektrum - od finančních, sociálních, vztahových až překvapivě po zdravotní. V té finanční oblasti hráč nejdříve spotřebuje své úspory, výplatu, pak sáhne na rodinné peníze, začne si půjčovat a může dojít až k ilegální činnosti, jako jsou podvody a krádeže. To pak dopadá na rodinu třeba v podobě exekucí.
A v té vztahové?
Hráč v určitou chvíli začne žít dvojím životem, lže rodině, tají své hraní, jezdí třeba hrát do jiného města, půjčuje si tajně od příbuzných. Ale má to i zdravotní dopady, protože hráči trpí více kardiovaskulárními onemocněními, mají vředové choroby žaludku, jícnu, dochází u nich k poškození očí, zhoršení zraku. Ale podobně na tom jsou i jejich blízcí, kteří kvůli tomu mají negativní zdravotní následky.
Z jaké sociální vrstvy většinou hráči pocházejí?
Tam není žádný rozdíl. Máme klienty, kteří pocházejí ze sociálních vrstev, prohrávají sociální dávky. Ale máme i klienty, kteří jsou na tom relativně finančně dobře a nemají zpočátku příliš velký sociální problém.
Podle údajů ministerstva financí klesl počet legálních provozoven s automaty z 6395 v roce 2014 až na současných 2569. Nepřesouvají se ti hráči někam jinam? Třeba na web?
Určitě. Trend přesunu k on-line hazardu, třeba kurzovým sázkám, je zjevný. Týká se to i mladší klientely. Objevují se ale třeba i nové druhy závislostí. Nově jsme zachytili trend videoher, kde se objevují takzvané loot boxy, což jsou takové "krabičky", které během her vyskakují na hráče jako "odměna". Ale vy si ji můžete i koupit, a to jak za virtuální, tak skutečné peníze. Legislativně nejde o hazard, protože nemůžete prohrát. Ale ve skutečnosti obsahuje výrazné prvky návykovosti. Hráč si pak říká, že do hry něco potřebuje, takže si koupí ještě jednu a ještě jednu a určitě už tam najde to, co čeká.
Ministerstvo na konferenci několikrát zmiňovalo, že se chystá novelizace zákonů týkajících se hazardního hraní. Co by podle vás měly obsahovat?
Určitě by bylo dobré, kdyby se prohloubila preventivní opatření. V reálu dochází k tomu, že jedna provozovna je regulovaná, ale hráč vyjde ven, ujde dvě stě metrů, kde je herna s nelegálními kvízomaty a tam ty peníze prohraje. Také by se mělo reagovat na nové trendy. U hazardních her je to jako s návykovými látkami. Jednu zakážete, ale výrobci mezitím vyvinou novou. Takže je potřeba zaměřit se i na to.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.