Sami sobě nepřítelem
V Česku žije nejméně sto tisíc schizofreniků. Co s nimi?
30.11.2014 16:30 Původní zpráva
Nejméně sto tisíc Čechů trpí schizofrenií. Žijí ve světě, kterému příliš nerozumíme, ale to ještě není důvod se jich bát. A pokud jsou nebezpeční, ublíží většinou sami sobě - každý desátý nakonec spáchá sebevraždu.
"Žďárská kauza naše pacienty hodně poškodila. Už předtím byla schizofrenie zatížena obrovským stigmatem v porovnání s ostatními duševními nemocemi, teď je to daleko horší. Nikdo už neřekne, že je schizofrenik, a já jim to i vymlouvám," přiznává psychiatr Martin Jarolímek, který má s léčbou záhadné nemoci téměř třicetiletou zkušenost. A pacienti mu dávají za pravdu.
Podle několika studií je prokazatelné, že u pacientů s psychotickou poruchou jsou kriminální činy méně časté než u běžné populace. Nejčastější obětí halucinací a bludů jsou sami pacienti. Pokud už slyší nepříjemné přikazující hlasy, z devadesáti procent zákeřná agrese směřuje vůči nim samým.
Nelze s jistotou odhadnout, kolik schizofreniků může být reálně nebezpečných svému okolí, lékaři ale nejčastěji hovoří o pouhých promile z jejich celkového počtu. Veřejnost však vidí pouze zmedializované případy, jako byl útok ve Žďáru nad Sázavou nebo nedávná vražda čtyřicetiletého muže ve Zlíně.
* Jak se vražda ve Žďáru podepsala na životech schizofreniků?
* Proč se bojí přiznat svou diagnózu?
* Odpovídá psychiatrická péče v Česku potřebám nemocných?
* Existuje řešení, jak se bránit nebezpečným pacientům?
* A jakou roli hraje při projevech nemoci marihuana?
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 1. prosince 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.