Nervy v "kýblu"
Většina lidí má strach vypnout svůj mobil, zjistili vědci
03.07.2012 10:47 Aktualizováno 03.07. 12:47
Dvě třetiny jihoafrických dospívajících a dospělých trpí "strachem, že jim něco utíká", přičemž to "něco" je mnohem zajímavější než činnost, kterou právě dělají. Zjistila to studie místní farmaceutické firmy, z níž citovala agentura AFP.
Více než 62 procent dotázaných ve věku od 15 do 50 let uvedlo, že žijí v "neustálém strachu", že jim něco vzrušujícího utíká. Symptomy epidemie, která je známa pod anglickou zkratkou FOMO (fear of missing out), zahrnují neschopnost vypnout vlastní mobil, nadměrné esemeskování dokonce i při řízení automobilu, posílání příspěvků na internetovou sociální síť Twitter třeba i z toalety či chození na večírky a podobné akce, kam dotyčný nebyl pozván.
Lidí neschopných odtrhnout se od vlastního mobilu, internetu a sociálních sítí přibývá i v Česku. Že bývá až šestnáct hodin denně na Facebooku, připustila před časem pro TÝDEN například pětadvacetiletá Zuzana z Prahy a koupi záložní baterie, aby vůbec nemusela vypínat notebook, zase přiznala čtyřiadvacetiletá Kateřina z Brna. Sama autorka článku se svěřila, že novinky čte na notebooku ještě v posteli, večer si do noci povídá s kamarády, kteří jsou právě on-line, je na Twitteru i Facebooku, má dva účty na českých Spolužácích.cz, zaregistrovaná je na YouTube, na diskusních serverech Nyx a Okoun...
Být u všeho a všechno vědět
"Průzkum potvrdil, že více než 62 procent Jihoafričanů žije v neustálém strachu, že o něco přicházejí," řekla mluvčí firmy Pharma Dynamics Mariska Foucheová, podle níž FOMO zvyšuje hladinu stresu. "Lidé, kteří trpí FOMO, neustále posouvají své hranice, a dokonce i když jsou nemocní, snaží se nevynechat žádnou společenskou událost, stále chodí do práce a nedokážou si říct ne," dodala.
O strachu, že o něco přichází, mluvil před časem otevřeně i americký karikaturista a učitel James Sturm, když zkusil omezit svoji elektronickou komunikaci a změnit svůj život v režimu on-line. "Když jsem chvilku bez počítače, vymýšlím, jak se k němu co nejdříve vrátit... ze základní komunikace se stalo neustálé kontrolování e-mailů a surfování na webu. Internet ze mě udělal otroka mé vlastní domýšlivosti. Hodiny jsem si četl komentáře ke svým knihám a sledoval, jak se prodávají na Amazonu...," svěřil se.
Jihoafrická firma na výše citované údaje narazila při snaze zjistit, co stojí za neustále rostoucí poptávkou po doplňcích stravy posilujících imunitní systém. Více než třetina dotázaných v její studii uvedla, že často přeruší jeden telefonní hovor, aby mohli přijmout další, anebo to, že kontrolují nové příspěvky na Twitteru či Facebooku, i když jsou na rande. Snaží se tak zahnat obavu z toho, že by se někde mohlo dít něco zajímavějšího, oč právě přicházejí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.