Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se představil v pořadu TV Barrandov Aréna Jaromíra Soukupa, aby odpověděl na dotazy týkajících se péče o zuby. Například zubní kazy podle něho mohou v budoucnosti vymizet, jako se tak už stalo v nějakých zemích. Hovor se také stočil na ceny za dentistické zásahy. To, kolik za zuby zaplatíme, by mělo záviset na tom, jak se o ně staráme. Jak jsou na tom Češi ve srovnání zubní péče se světem?
"Češi jsou na tom se zubní péčí lépe než například na Ukrajině, ale hůře než v Německu, ostatně jako ve všem ostatním," tvrdí prezident stomatologické komory.
Podle jednoho z nejznámějších zubařů v zemi je všechno spjaté s kvalitou prevence. Sám se podivoval nad faktem, že ve školách neučí žáky správně čistit zuby. Právě špatnou techniku považuje za jádro problému. Alfou a omegou jsou samozřejmě preventivní prohlídky, na které se odvolával v souvislosti pojištěním.
"Vy si špatně čistíte zuby, tak si zaplaťte, my vám nic nedáme - kdyby to takhle fungovalo, bylo by to dobré. Snažíme se vysvětlit, že když lidé budou dodržovat určité zásady, tak nebudou mít problémy. Horší je, že máte na nějakou péči nárok, ale vy ji nedostanete, což je podle mě větší průšvih," uvedl Šmucler. "Pojištění je na to, aby uhradilo třeba ošetření zlomeného zubu," odmítl srovnání s pojištěním jako takovým. "Spíše je to paušální platba, něco jako povinné ručení u aut."
Roman Šmucler: Být vysoce kvalitním zubním lékařem je v podstatě úchylka a takových je málo. I když mají strašně moc peněz, musí být pracovití, chytří a rodí se jich minimum. |
Šmucler také upozornil na to, že se trendy v zubním lékařství mění. Zatímco dříve byl největší hrozbou zubní kaz, nyní označil za metlu lidstva zánět dásní. "Opravdu to dramaticky zkracuje životnost člověka, zánět dásně představuje deset centimetrů čtverečních hnisavé rány, na preventivní prohlídky přitom chodí 40-50 procent lidí," varuje Šmucler.
Nabízí se otázka, jak poznat dobrého zubaře. Podle doktora Šmuclera to není právě jednoduché, a i to by se mělo změnit. "Souhlasím, že by lidé měli vědět, kdo je dobrý, a kdo naopak špatný. Teď máte štěstí, nebo ne. My jako komora nemáme na starosti peníze, ale máme na starosti zjišťovat to, kdo je kvalitní dentista, a kdo ne. Lidé tak mohou napsat svůj posudek na zubaře, kterého navštívili, a díky tomu my zjistíme, kdo je dobrý a kdo ne," vysvětluje.
A jak je to s cenou? "Hodina práce v ordinaci stojí 1500 korun," uvedl Šmucler s tím, že hodně času zabere vyplňování papírů, což dělá skoro polovinu pracovní doby zubního lékaře.
Kde jsou, a kde nejsou lékaři?
Není to překvapivě Praha - nejvíce zubařů je v současnosti v Olomouci, kde jich je dokonce nejvíce na určitý počet obyvatel. Naopak o mnoho horší situace je například na jihu Středočeského kraje, který je podle Šmuclera jeden z nejméně ekonomicky zdatných.
Zubaři v minulosti a dnes: |
Za všechny problémy si můžeme sami - úroveň technologií v 70. letech byla jiná, proto mají starší lidé problém se zuby. Pokud si mladá generace bude od malička čistit chrup správným způsobem, vyhne se zubním kazům. V některých zemích se tyto kazy také téměř nevyskytují. Rozdíl je v tom, že lidé u nás sice používají zubní kartáček, ale nesprávným způsobem, zatímco v západních zemích se správné údržbě chrupu učí dokonce i ve školách. |