Jak správně sedět
Sedíte často? Pozor na strnulé pozice
05.04.2016 06:00
Pokud máte profesi, která vám umožňuje pracovat z domova, možná i vy pracujete na mateřské či rodičovské dovolené na zkrácený úvazek. Volba zůstat ekonomicky aktivní ale nese větší nároky i na vaše záda, která v mateřství dostávají i beztoho pořádně zabrat. Strnulými pozicemi si zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy.
Mateřství s sebou nese zvýšenou zátěž na záda a momentem, kdy si dítě stoupne na vlastní nohy, to ani zdaleka nekončí. "Mám, myslím, to, čemu se říká náročné dítě. Je nespokojená, málokdy se dokáže sama zabavit hrou. Spokojená je, pokud ji nosím v klubíčku anebo si s ní hraji na zemi. Domácí práce zvládám nárazově, a když dcera spí, sednu si k notebooku a pracuji," říká třiatřicetiletá Martina z Prahy. Jenže jak svým zádům ulevit při celodenní péči o dítě a soustředěném sezení u počítače, které vyplňuje volný čas? Kromě pravidelného protahování, které odborníci doporučují kvůli zádům i krevnímu oběhu, pomohou také kvalitní židle a střídání způsobů sezení, tzv. dynamické sezení.
Statická poloha těla je nevhodná a je potřeba ji rozbíjet
Lidé moderní doby průměrně prosedí během produktivního života neuvěřitelných osmdesát tisíc hodin. Dlouhodobé setrvávání v jedné pozici je pro lidské tělo nepřirozené a může způsobit řadu obtíží. "Náš organismus je, byl a bude stvořený k pohybu. Pohybem se zvyšuje životně důležitá výměna látek ve svalech, meziobratlových ploténkách či orgánech," říká Tomáš Mixa, fyzioterapeut a nezávislý odborník na ergonomii ze společnosti ZdravýPodnik. Pohyb také výrazným způsobem napomáhá pohybu důležitých tělesných tekutin, jako je krev a lymfa.
Dynamické sezení
Možná pochybujete, že sezení může mít něco společného s dynamikou. Může. Jedná se o střídání několika poloh, aby páteř netrpěla v jedné strnulé pozici. Ergonomickou židli lze snadno upravovat, a tak v každé z poloh tělu pomůže se v ní lépe udržet. Prakticky to znamená, že zádová opěra při opření a pohybu zpět záda "stále pronásleduje" a tím zaručuje permanentní přítlak na záda, a tím i správnou oporu pro celá záda. Při dynamickém sezení jde o střídání těchto tří poloh:
- 1. Přední sezení, kdy je tělo lehce předkloněné směrem k pracovní desce stolu. Sedák židle je mírně zvednutý a nakloněný dopředu, zádová opěra je nakloněná dopředu, aby podrželo tělo v mírném předklonu.
- 2. Napřímené sezení, kdy tvoří rovná záda a nohy pravý úhel. Pokud budou kyčle v otevřeném postavení, je to také v pořádku.
- 3. Zadní sezení je třetí možností. Tělo je lehce zakloněné, což u většiny pracovních úkonů není možné. Proto v ní není možné setrvávat dlouho. Bez bederní opory dochází k oploštění přirozeného prohnutí páteře, tzv. lordózy.
Sedíte pět až osm hodin denně?
Ať už pracujete z kanceláře, domova, či kavárny, na notebooku, nebo stolním počítači, nejspíš se při sezení hrbíte a svoji páteř týráte v nepřirozených a nezdravých polohách. To vás stojí energii a únava přichází rychleji. Podle ergonomů mohou v mnoha případech chybějící energetické rezervy dosahovat až třiceti procent. "Špatné sezení s sebou nese větší energetické nároky spojené s vyvažováním nevhodného držení těla nebo uhýbáním bolestivým stavům. Efektivnější by bylo využít tuto ztrátovou energii pro čas strávený s dítětem," říká Miroslav Krištof ze společnosti LORIKA CZ, která ergonomické židle dodává. Správnému sezení by měl věnovat zvýšenou pozornost každý člověk, který denně sedí pět až osm hodin, tedy nejen v práci, ale také u jídla, televize či při cestování.
Vnímejte, v jaké poloze sedíte
"Osoby, které byly v dětství pohybově aktivní a poté byly donuceny si sednout na celodenní směnu za počítač, pociťují negativní účinky sedu více a častěji než osoby, které jsou od malého dítěte pasivnější a k vnímání této abnormality jsou už imunní. Vnímání informací ze svého těla je však jedna věc, druhá věc je, co se v daném těle doopravdy děje. Proto vždy našim klientům doporučujeme upravit si své pracovní místo ještě dříve, než začne něco bolet," dodává Tomáš Mixa, který se zabývá negativními důsledky sedavého způsobu života.
Jak vybírat vhodnou pracovní židli pro dospělé
"Sedák má být dostatečně velký s ohledem na uživatele a v přední části mírně zaoblený. Zádová opěra má být anatomicky profilovaná, ideálně má obsahovat i bederní opěrku. Loketní opěrky by na vás měly čekat v úrovni loktů a opření by mělo být příjemné. Všechny zmíněné části židle by měly být výškově nastavitelné v rozmezí, které vyhovuje právě vašemu tělu," radí Krištof. Vhodné ergonomické křeslo umožňuje otevřený úhel v kyčlích bez zvýšeného tlaku na zadní stranu stehen.
Jak vybírat vhodnou židli pro děti
S nákupem není třeba čekat, až půjde dítě do školy. Už jako předškolák totiž tráví dítě spoustu času sezením. Vhodná židle roste spolu s dítětem a dá se na ní nastavit jak správná výška, tak hloubka sezení. Je to proto, aby si dítě hned na začátku osvojilo návyk správného sezení, neohýbalo si záda a nehrbilo se. Problémy, které se týkají nás dospělých při častém sezení, se samozřejmě týkají i dětí. Proto dbejte i na jejich sezení i správný pracovní stůl. Při nákupu nábytku pro děti berte v úvahu také výškovou stavitelnost židle i stolu, aby s dítětem rostlo i vybavení jeho pokoje.
Narovnej se!
Jak sedět správně, ať už jste kdekoliv? Představte si, jako by vás někdo vytahoval za uši směrem ke stropu. To znamená, že dochází k napřímení, nikoliv k prohnutí v bedrech. Cítíte, jak se napřimuje úsek mezi bederní a hrudní páteří a mezi krční páteří a hlavovými klouby. Nezvedejte ramena. Dýchejte směrem do břicha. Obě chodidla jsou na zemi. Snažte se nikdy nesedět s nohou přes nohu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.