Odborníci navrhují
Sladké limonády jsou jako tabák. Škodí zdraví a mohou i zabít
26.08.2012 16:30 Původní zpráva
Historie se opakuje. Podobně jako se v minulosti lékaři postavili proti cigaretám, nyní odborná veřejnost kritizuje výrobce slazených limonád. Na podzim se bude v několika zemích včetně Spojených států rozhodovat o osudu těchto nápojů. Paralel s tabákovým průmyslem je podle lékařů víc, než se na první pohled může zdát.
Poprvé na podobnost oficiální cestou upozornili vědci z Berkeley Media Studies Groupi v Kalifornii. V odborném časopisu PLoS One prezentovali svou studii, která rozebírala jednotlivé mediální a marketingové tahy tabákových a potravinářských firem v době, kdy se jednalo o omezení přístupu k jejich výrobkům.
Apel na svobodu výběru
Proti každému zvýšení daně na sladké nápoje se výrobci ohrazují, že je to diskriminační metoda. Stát podle nich nemůže diktovat lidem, co mají jíst a pít. Stejnou argumentaci o několik desítek let dříve používal tabákový průmysl s odkazem na právo rozhodovat o svém životě.
Kdo je patriot, kupuje náš výrobek
Potravinářské společnosti ve Spojených státech se u tabákových firem inspirovaly i v založení obranné společnosti Američané proti daním na potraviny. S její pomocí organizují kampaně proti omezování rozhodování, posilují patriotismus a odvolávají se na základní práva Američanů.
Prodejný lékař
Stejně jako se tabákový průmysl snažil vyvrátit linku mezi kouřením a rakovinou plic, tak výrobci nápojů podle autorů studie platí odborníky, kteří svými výzkumy tvrdí, že mezi sladkými limonádami a diabetem, obezitou či infarktem neexistuje spojitost.
Všechno zlé je k něčemu dobré
Obě odvětví se snaží zlepšit pošramocenou image charitou a dalšími akcemi. Coca-Cola a Pepsi sponzorují aktivity Americké lékařské dietologické společnosti a zaměřují se na nejrůznější projekty, které vylepšují jejich reputaci u veřejnosti. Část tržeb věnují obnově parků a laviček, staví sportoviště pro děti v chudších čtvrtích... "Výrobci chtějí navodit atmosféru, že koupí jejich výrobku děláte něco dobrého. Přitom je to stejné jako kouřit místo klasických lehké cigarety," píše Andrew Cheyne z Kalifornské univerzity.
* Škodí sladké limonády zdraví stejně jako cigarety?
* Má smysl zavádět takzvané "hranolkové a cukrové" daně na nezdravé potraviny?
* Jak jsou na tom Češi ve spotřebě cukru?
* A může se skutečně stát člověk závislým na sladkostech?
Odpověď na tyto a další otázky si přečtěte v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 27. srpna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.