Odvykání
Snaha radikálně změnit život může zabít, varují odborníci
29.07.2011 16:33 Původní zpráva
Když byla britská zpěvačka Amy Winehouseová nalezena ve svém londýnském domě mrtvá, spekulovalo se v médiích o "smrtelném drogovém koktejlu". Podle pitevní zprávy a výpovědi svědků to však vypadá, že opak byl pravdou. Rodiče zpěvačky známé svými alkoholovými excesy tvrdí, že dceru zabila urputná snaha se závislostí skoncovat. Může ale člověk skutečně zemřít na příliš drastický způsob odvykání?
"Odpověď zní ano," tvrdí na serveru Chicago Tribune ředitelka odvykacího centra UCLA Alcoholism and Addiction Medicine Service Karen Miottová: "V našem oboru často slýcháme o lidech, kteří se rozhodli skoncovat se svým zlozvykem a rovnou vyhodí všechen alkohol z domu." Podle ní to však nemusí být nejlepší začátek.
Pro tělo je totiž náročné vypořádat se s náhlou změnou životního stylu. Dobře nastavená léčba doplněná o léky dokáže prý zmírnit projevy deliria, depresí či zabránit selhávání orgánů. "Mozek totiž může dosáhnout stadia, kdy je alkohol nezbytný pro jeho fungování," varuje Miottová. V těle se při drastickém způsobu odvykání začnou tvořit hormony, které mají zmírnit stav střízlivosti, jejž považují za bezprostřední ohrožení. V této situaci se zvedá krevní tlak a pulz, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních chorob, infarktu či mrtvice. "Při záchvatu deliria můžete navíc upadnout a bouchnout se o hranu stolu nebo se udusit," dodává Miottová.
Při odvykání navíc hraje roli to, jak dlouho je člověk závislý, zda užívá také jiné drogy, či jestli se již dříve snažil přestat. Podle odborníků se v této fázi mnoho lidí za svou závislost stydí a nevyhledá proto pomoc lékaře. Na odvykání a problémy s tím spojené tak zůstanou sami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.