Studie
Sociální sítě mají na dospívající jen nepatrný dopad, míní vědci
08.05.2019 06:30 Původní zpráva
Rodina, kamarádi či škola. To všechno má mnohem větší dopad na duševní zdraví adolescentů než tolik obávané sociální sítě, tvrdí vědci z Oxfordské univerzity. Ve své studii, již označují za obsáhlejší a hlubší než kteroukoliv předchozí, zkoumali na 12 tisíc britských adolescentů. Zprávu přinesl server BBC.
Vědce zajímalo, zdali adolescenti, kteří využívají sociální sítě častěji, než je průměr, jsou v životě méně spokojeni, případně zdali ti, kteří jsou v životě méně spokojeni, používají více sociální média. "Touhle studií dokazujeme, že dopady sociálních sítí nejsou jednosměrné. Jsou nuancemi několika aspektů podmíněných genderem a pravděpodobně se jedná o velice malé účinky," tvrdí autoři výzkumu.
Podle profesorů Andrewa Przybylského a Amy Orbenové z Internetového institutu na Oxfordské univerzitě jsou tvrzení o škodlivosti sociálních sítí a jejich negativním dopadu na duševní zdraví mladých lidí často omezená a zkreslená a nepodávají úplný obraz.
Studie se během let 2009-2015 ptala dětí od 10 do 15 let na to, kolik času stráví na sociálních sítích během obyčejného školního dne. Dále měly hodnotit, jak jsou spokojené s různými aspekty svého života. Více účinků vyvolaných časem stráveným na sociálních sítích se objevilo u dívek než u chlapců, avšak jen méně než polovina z nich byla statisticky nějakým způsobem významná.
Čas nehraje roli
"99,75 procenta životní spokojenosti člověka nemá nic společného s používáním sociálních sítí," tvrdí Przybylski. "Rodiče by se neměli obávat o to, kolik času jejich děti na sociálních sítích stráví. Uvažovat o tom takhle je chybné. Na čas jsme fixováni, ale tento pojem - čas strávený u obrazovek - musíme vypustit. Výsledky nevyvolávají žádné velké znepokojení," dodal.
Jeho kolegyně Orbenová, lektorka psychologie, apeluje na společnosti vlastnící sociální sítě, aby výzkumníkům poskytly data ohledně používání sítí, a podporovaly tak nezávislý výzkum. "Přístup k datům je klíčem k pochopení mnoha rolí, které sociální sítě v životě mladých lidí hrají," uvádí. "Tohle nám ukazuje, že se musíme přestat dívat na sociální sítě jako na celek a musíme začít přemýšlet o jednotlivých nuancích," doplnila.
"Tento výzkum naznačuje, že sociální sítě mají omezený vliv na životní spokojenost teenagerů," uznává doktor Max Davie z Royal College of Paediatrics and Child Health. Zároveň ale dál varuje před časem stráveným u obrazovek. "Doporučujeme se nadále vyhýbat obrazovkám hodinu před spaním, protože existují i jiné důvody vedle duševního zdraví, a sice že děti potřebují kvalitní noční spánek," uzavřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.