Nebezpečná zábava
Udušení či otrava? Hračky jsou plné chemikálií a malých částic
25.08.2018 05:56
Zábavná hra dětí může leckdy končit hospitalizací v nemocnici a v těch nejhorších případech dokonce smrtí. Na vině jsou často nevhodně zvolené hračky, kterými se tuzemské obchody jenom hemží. A v nebezpečí nejsou pouze ratolesti, na závadné výrobky by si měli dát pozor také rodiče. Spotřebitelská organizace dTest proto sestavila rozsáhlou databázi nebezpečných výrobků.
"Aktuálně databáze obsahuje více než osmnáct a půl tisíce produktů, které jsou rizikové pro naše zdraví či majetek. Pro přehlednost jsou rozděleny do 23 kategorií, mezi nimiž najdete oblečení, elektrická zařízení, léky, hračky, motorová vozidla a příslušenství, kosmetiku, jídlo a pití, vybavení pro sport, kuchyňské potřeby a další," uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Závadných hraček je v seznamu téměř pět tisíc a nejčastějším rizikem je v tomto případě udušení. Nezaostávají ale ani hračky, které obsahují nebezpečné chemické látky. Například ftaláty, které mohou ohrozit funkci ledvin a jater či zvýšit riziko vzniku alergií a astmatu. Tradičně závadné jsou hračky skládající se z malých snadno oddělitelných částí, které mohou ratolesti během hry vdechnout. Rodiče by se měli mít ale na pozoru i v případě, že nakupují pro sebe.
Závadné baleríny
Organizace dTest totiž zařadila téměř čtyři tisíce produktů do sekce "Oblečení, textil a módní doplňky". Patří sem například dámské baleríny obsahující škodlivé chemické látky či rádio, které může uživateli přivodit úraz elektrickým proudem. Do skupiny se ale dostalo i dětské oblečení. "Důvodem jsou dlouhé šňůrky na kapucích a jiných částech oděvu, které například při hře na dětském hřišti mohou přivodit smrtelná zranění. Oblečení může skrývat i jiná rizika, kupříkladu udušení za situace, že oděv pro nejmenší obsahuje drobné části, například kamínky, které se mohou snadno oddělit," vysvětluje Lukáš Zelený.
Informace shromažďuje databáze z evropského systému RAPEX a dále od českých dozorových orgánů. Veřejně dostupná databáze tak může sloužit jak spotřebitelům, tak prodejcům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.