Čím více dětí žena porodí, tím vyšší riziko jí později hrozí v případě srdečních onemocnění. Těhotenství a porod je pro srdce velkou zátěží, a to se v pozdějším věku může na matce neblaze podepsat. Zjistili to vědci z Cambridgeské univerzity. Informovaly o tom britské servery The Independent a Daily Mail.
Studie, která byla prezentována na konferenci British Cardiovascular Society v Manchesteru, zkoumala data více než osmi tisíc žen z USA, které byly ve věkovém rozmezí 45 až 64 let.
Vědci z posbíraných dat zjistili, že čím více dětí žena porodí, tím vyšší riziko různých srdečních onemocnění jí hrozí. Konkrétně matkám, které mají pět a více dětí, hrozí až o 40 procent vyšší riziko toho, že je v následujících 30 letech postihne silný infarkt oproti těm, co na svět přivedou jedno nebo dvě děti.
Může za to fakt, že těhotenství a následný porod je pro srdce velkou zátěží. Vychovávání dětí je navíc stresující a v konečném důsledku mají matky méně času samy na sebe. "Víme, že těhotenství a porod jsou pro srdce obrovskou zátěží a rovněž výchova dětí může hodně stresující. Nechceme matky ještě více stresovat, jen je chceme vybavit informacemi a vědeckými výsledky, jak s tím něco udělat," citoval Daily Mail vedoucí studie doktorku Clare Oliver-Williamsovou.
U matek s pěti a více dětmi vědci rovněž zjistili další zdravotní rizika oproti těm, které porodí jedno nebo dvě děti. Mají až o 30 procent vyšší riziko nějakého srdečního onemocnění. Přesně čtvrtina z těchto zkoumaných žen pak má vyšší pravděpodobnost mrtvice a 17 procentům z nich hrozí nějaké srdeční selhání.
Zvýšené riziko hrozí i matkám se třemi až čtyřmi dětmi. Procenta nicméně nejsou tak vysoká jako u matek s pěti a více dětmi. Ženy, které potratily, mají rovněž značně zvýšené riziko srdečního onemocnění, konkrétně až o 60 procent. To ovšem podle vědců souvisí především s řadou obecných zdravotních problémů, které vedou právě k potratu.
Vlastní zdraví nesmíme zanedbávat
"Všichni moc dobře víme, jak je těžké starat se o své zdraví, když máme děti. Snad tento výzkum pomůže ukázat, jak důležité to opravdu je. Mít děti možná může v tomhle ohledu poskytnout extra motivaci," doplnila Oliver-Williamsová.
S tím se ztotožňuje i profesor Jeremy Pearson, spolupracovník British Heart Foundation, která studii financovala. Profesor dodal, že největší přínos ve výzkumu vidí právě v jeho apelu na zdraví naše zdraví.
"Tento výzkum přináší poselství pro všechny a především pak pro zaneprázdněné rodiče, jak je důležité hlídat si svůj vlastní zdravotní stav," upozornil Pearson.
Předchozí studie, taktéž zaměřená na těhotenství, sice naznačovala, že kojení dětí vede k lepší ochraně srdce matky, nicméně výzkum nepočítal s tím, že žena může porodit více dětí, informuje The Independent.