Družiny v kurzu. Na starší zájemce nezbývají místa

21. 9. 2012 09:18
Škola i družiny rozvíjejí dětské schopnosti a dovednosti (ilustrační foto).
Škola i družiny rozvíjejí dětské schopnosti a dovednosti (ilustrační foto).

S rostoucími počty prvňáčků ubývá míst ve družinách pro starší děti. O družinu má přitom zájem čím dál víc rodičů, loni ji podle statistik ministerstva školství navštěvovalo 54 procent žáků prvního stupně. Vychovatelky přičítají zájem o družiny přílišné zaměstnanosti rodičů, ale také zlepšující se kvalitě těchto zařízení.

Zatímco počet družin je v posledních letech zhruba stejný, žáků na prvním stupni, kterým jsou družiny přednostně určeny, přibylo od roku 2007 o 30 000 na loňských 258 000. Do škol nastupují silné ročníky, loni poprvé začalo přibývat prvňáčků.

"Místa ve školní družině jsou pouze do třetí třídy, ve velmi omezeném počtu pro čtvrté třídy," popsala například situaci v ZŠ Ratibořická v Horních Počernicích vychovatelka Zuzana Kopsová, která je zároveň místopředsedkyní Asociace vychovatelů školských zařízení. Ze žáků prvních a druhých tříd prý navštěvuje družinu 95 procent dětí. "Vysvětluji si to vysokou zaměstnaností rodičů, ale také stále stoupající kvalitou náplně školní družiny."

Školní družina se podle Kopsové postupně přeměňuje na zájmové vzdělávání ze sociální služby. "O školní družinu mají zájem i rodiče, kteří nepotřebují hlídat děti, ale žádají pro své děti kvalitní náplň volného času," říká.

Družiny místo kroužků

Podle vychovatelky z pražské Základní a mateřské školy Smolkova Vlasty Bohoňkové je ale zájem o družinu u třeťáků a čtvrťáků beztak nižší, protože děti už mají odpolední vyučování a navštěvují odpoledne i nejrůznější kroužky. Některé družiny ale nabízejí takové spektrum aktivit, že dětem zájmové kroužky často nahradí. "Náplň aktivit se určitě změnila, využíváme modelové hry, zážitkovou pedagogiku, máme počítač, já ve svém oddělení uplatňuji a učím děti asertivní pravidla, etiketu, péči o zdraví, ekologii, autogenní trénink pro získání sebedůvěry, rehabilitační míče pro správné držení těla, páteře, procvičení všech svalů, reflexní míčky na masáže alergenních zón, chodidel, senzitivní, přísavné míčky a disky na jemnou motoriku," uvedla Bohoňková.

Poplatky za družinu se přitom podle Kopsové pohybují zhruba od 100 do 300 korun měsíčně. Jejich výši stanovuje zřizovatel, tedy obec nebo městská část. Dětí může být na jednom oddělení maximálně 30.

Novinkou posledních let jsou pak školní kluby určené žákům druhého stupně a nižších gymnázií a konzervatoří. Kluby nemusejí být nutně zřizovány přímo na dané škole, mohou také sloužit více školám dohromady. I zde se počet žáků zvýšil za posledních pět let o tisíce. Školáků v této věkové skupině přitom ubývá.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ