Pupečníková banka
Holčička s poruchou imunity dostala v Motole pupečníkovou krev
12.03.2012 17:28
Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol transplantovali pupečníkovou krev dvouapůlměsíční holčičce s vrozenou těžkou poruchou imunity. Operace je ojedinělá v tom, že se konala 14 dnů od diagnózy; dárce se podařilo najít rychle, jinak to trvá dva měsíce. Šance malé pacientky tím stouply. Pupečník byl do Prahy dopraven z Drážďan. Holčička patří k nejmladším transplantovaným pacientům v Motole.
Transplantace pupečníkové krve se v Motole provádějí u tří dětí ročně. Dnešní zákrok trval půl hodiny a podobal se běžné transfuzi krve.
Malá pacientka je prvním dítětem polských rodičů, kteří dlouhodobě pracují v Praze. Její zdravotní stav byl už velmi špatný, šance by delším čekáním ještě klesly. Profesor Petr Sedláček, který transplantační tým vedl, řekl, že po transplantaci by se do dvou až tří týdnů měla obnovit krvetvorba a zhruba do dvou měsíců i imunita. Do té doby musejí lékaři udržet dítě v dobrém stavu, zůstává proto na transplantační jednotce, kde je chráněno před jakoukoli infekcí.
"Pacientce se daří dobře, ale transplantace je běh na dlouhou vzdálenost. Až příští týdny ukážou, jestli vše bude dobré," řekl profesor. Úspěch podle něj je už to, že se podařilo transplantaci provést. Dítě bylo hodně nemocné a potřebovalo transplantaci rychle. Porucha imunity se u holčičky zjistila, když dostala těžký virový zánět plic a byla přeložena na specializované pracoviště do Motola.
Jak funguje Banka pupečníkové krve: |
Pupečníková krev se odebírá z pupečníku při porodu. Je bohatá na buňky zajišťující obnovu krve. Její výhodou je imunitní nezralost, která způsobuje méně potransplantačních komplikací. Počátky Banky pupečníkové krve sahají do roku 1993, kdy ve spolupráci Ústavu hematologie a krevní transfúze, druhé dětské kliniky Fakultní nemocnice Motol a druhé gynekologické a porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice začaly přípravy na první odběr.
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.