Debata
Plán na školu pro homosexuály. Má ochránit děti před šikanou
20.01.2015 15:15
V Británii se rozproudila debata kolem plánu zřídit v Manchesteru střední školu určenou výhradně pro studentky a studenty s homosexuální orientací. Charitativní organizace LGBT Youth North West ji chce s pomocí dotací od státu založit do tří let, podle ní by v ní měly najít útočiště děti, které kvůli sexuální orientaci v běžné škole mají problémy nebo jsou šikanovány. Kritici ale upozorňují, že tyto potíže se segregací nevyřeší.
Škola by měla být určena hlavně pro dospívající, kteří se hlásí k LGBT komunitě - tedy k homosexualitě, bisexualitě či transgender. Mohli by se do ní ale hlásit i žáci s mentálním hendikepem či mladí rodiče. "Jde tady o záchranu životů. Ačkoli tu máme zákony, které homosexuály a lesbičky chrání před homofobní šikanou, pravda je, že zejména ve školách je šikana stále běžná," tvrdí šéfka charitativní organizace Amelia Leeová, podle níž může taková šikana vést až k sebevraždě. Právě to vyplynulo z výsledků průzkumu provedeného organizací Youth North West.
Na podporu svého tvrzení uvedla pár případů, například: loni veřejnost v Británii šokovala sebevražda 14leté dívky, která se oběsila v manchesterském parku, protože se bála rodičům říct o tom, že je lesbička.
Bývalý ministr školství, konzervativec Tim Loughton, ale plány na školu pro LGBT nepovažuje za přínosné. "Nerozumím tomu, jak může segregace skupiny mladých lidí podle jejich sexuální orientace pomoci lepšímu pochopení a empatii," citoval jej deník The Daily Mail.
Také Leeová uznává, že by bylo lepší, kdyby mladí lidé s menšinovou sexuální orientací mohli beze strachu z urážek studovat na normálních školách. Podle ní se ale zatím něco takového příliš neděje, a tak je prý pro tuto chvíli lepší prosazovat specializované vzdělávací instituce.
Roční školné na této škole prý vyjde na 16 tisíc liber (zhruba 582 tisíc korun). Osnovy by měly být přizpůsobeny potřebám každého žáka a jejich účelem bude především práce na zvýšení sebevědomí. "Jde o to pomoci lidem, kteří potřebují zvláštní podporu," dodala Leeová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.