Prozpěvovat si lidovky nebo zpívat chorály ve sboru působí jako balzám na nemocné tělo. Podle britských lékařů se zpěvem zplna hrdla léčí nejen problémy s dýcháním, ale také psychické poruchy nebo Parkinsonova nemoc.
Letošní sjezd odborné společnosti Royal Society for Public Health byl netradičně věnován zpěvu. Se svým výzkumem zde totiž vystoupil zakladatel sboru pro nemocné Parkinsonovou chorobou Grenville Hancox, který se již několik let zabývá pozitivním vlivem zpěvu na lidské zdraví.
Zatímco jeho pacienti měli před vstupem do sboru problémy s hýbáním a jejich hlasivky byly oslabené, po roce projektu zaznamenali zlepšení. "Je to asi tím, že dýchám zhluboka a používám i vokály, které v běžné mluvě nevyužiji," vysvětluje pětašedesátiletý účastník výzkumu Roger Clayton na serveru The Telegraph.
Anketa:
Věříte, že zpěv léčí?
Podle Iana MacDonalda je nutné pohlížet na hlasivky jako na svaly, protože cvičením posilují a lépe fungují. Za léčivý považuje zpěv i Sonia Pageová, která vede sbor Singing for Breathing pro pacienty s chronickou plicní chorobou. Jejím pacientům se prý zlepšilo dýchání, mají méně infekcí a spánkových poruch.
"Zpěv zlepší jejich postoj, naučí je pracovat s dechem. Lidé dýchají pomaleji, dají plicím čas se naplnit," vysvětluje Nicholas Hopkinson z Royal Brompton Hospital. Na tato tvrzení navazuje i studie uveřejněná v létě v časopisu Mental Health and Social Inclusion, podle níž se zlepšuje psychický stav lidí zpívajících ve sboru či v kapele.
Do krve se totiž dostane nejen více kyslíku, ale zejména oxytocin neboli "hormon štěstí". "Předepisuje se cvičení nebo plavání v bazénu," tvrdí Hancox: "Tak proč by lékaři nemohli předepisovat i zpívání?"