Šesté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR objevili veterináři v malochovu drůbeže v obci Strašice na Rokycansku. Jde o první letošní případ v Plzeňském kraji. Chovatel nahlásil náhlý úhyn sedmi z 11 chovaných slepic, kromě toho se tam nacházely ještě tři kachny - indičtí běžci, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
"Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, během něhož odebrali vzorky, které zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření u uhynulých slepic potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena," uvedl Majer.
Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. "Jde o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh," řekl mluvčí. Krajská veterinární správa proto okolo nevymezí ochranná pásma, opatření se týkají pouze nakaženého chovu. Krajští veterináři teď budou kontaktovat úřady okolních obcí a případné větší chovy.
Od začátku letošního roku bylo v ČR zatím potvrzeno šest ohnisek ptačí chřipky, všechny v malochovech - dva ve středních Čechách, po jednom v Ústeckém, Jihočeském a Pardubickém kraji. Komerční chov zatím nebyl zasažen.