Šílená azylová politika EU se mění. Syřany ale z Evropy nevyženeme, říká Pelikán

18. 12. 2024 08:00
“My sice nevíme, jak to tam teď vypadá, ale při nejmenším aspoň zastavujeme azylová řízení. Což svědčí aspoň o tom, že naprosto šílená azylová politika v řadě evropských zemí už se konečně mění. No ale teď je otázka, jestli to dokážeme. Protože jenom v Německu je Syřanů asi milion, třeba ve Švédsku jich asi 200 tisíc, co už mají azyl. A teď, pokud bychom je chtěli vypakovat, tak to znamená, že se s každým musí udělat individuální řízení o pominutí podmínek azylu. Teď oni se budou odvolávat, soud to musí přezkoumávat. Takže, co se týče syrské diaspory v Evropě, jsem velmi, velmi, velmi skeptický,” myslí si Petr Pelikán, český orientalista, o syrských uprchlících v Evropě.

“Já nevím, co to způsobilo, ale my si personifikujeme ten dosávadní režim do jeho osoby, protože co si budeme nalhávat, kolik dalších jmen z těch mocenských kruhů tam znáte. Ani jedno. Nikoho. A my prostě víme, že cokoliv se uděje v Rusku, tak za to může Putin. Kdyby to tak bylo, musel by mít hlav jako sto hlavá sáň a víc rukou, než chobotnice, což je případ Sýrie. Takže Assád byl vidět, ale to neznamená, že on by ovšem rozhodoval. Nebyl takový ten samojediný vůdce, kterého skutečně všichni na slovo poslouchají. Není to tak. On, když se podíváme na tu jeho historii, tak on nechtěl a neměl být nástupcem svého otce. Takže zdá se, že on to vzal jaksi z povinnosti a z pocitu  odpovědnosti. Nakolik on se potom skutečně vyvinul nějakého diktátora, to je jiná věc, ale fakt je, že kolem něj celou tu jeho kariéru byla spousta vlivných lidí z oblasti armády, z oblasti tamních tajných služeb, což na Blízkém východě nejsou jako u nás výstřižkové služby, ale skutečně služby, které mají výkonné pravomoci,” říká Petr Pelikán k pádu Assádova režimu v Sýrii.

 “Lidé, kteří bojují v Sýrii, určitě nebojují čestně a podle pravidel humanity. Je otázka, jestli se dá vždycky a všude za vším udělat tlustá čára a začít znova. Myslím si, že bez toho ta Sýrie se nikdy neuklidní. A jestli to byly teroristé, což asi byly, tak by se mělo hledět na to, co budou dělat teď a případně udělat velmi rychle nějakou rezoluci, že nejsou teroristi. Protože konec konců na základě čeho se tahle hodnocení dělají a jaké orgány je dělají a tak dále. Tam je vždycky dobré podívat se na ty mechanizmy, jak se tahle ta usnesení vůbec přijmají. Mimochodem pak se často stává, že třeba ty změněné organizace nebo jednotivci se odvolávají k evropským soudům a ty někdy rozhodnou proti těmto rezolucím, což je poněkud trapné. Dívá se na to člověk s velmi rozporuplnými dojmy,” říká Pelikán k Syrským povstalcům.

Kdo podle Pelikána jsou Syrští povstalci? Je nějaká šance, že se utečenci v Evropě vrátí do rodné vlasti? Jaká je podle Pelikána budoucnost Sýrie? Poslechněte si celou epizodu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ