Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po návratu do Bílého domu formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.
Trump v pondělí podepsal dekret, který "zřizuje ministerstvo pro efektivitu vlády", o skutečné ministerstvo se však nejedná. Zřejmě půjde spíše o síť činitelů a dobrovolníků, kteří budou spolupracovat s jednotlivými ministerstvy a Bílým domem. Opatření uvádí, že každé ministerstvo zřídí tým o nejméně čtyřech lidech, kteří budou mít na starosti zvýšení efektivity.
Postupně se tak začíná rýsovat konkrétní podoba iniciativy, kterou od počátku provází řada otázek ohledně jejích pravomocí, personálního obsazení či toho, zda budou její členové vládními pracovníky či nikoli. Dalším předmětem polemik je pozice Muska, jehož společnosti jako Tesla, SpaceX a sociální síť X mají nejrůznější vazby na stát a který je tak vystaven potenciálním střetům zájmů. Agentura Reuters informovala, že iniciativa označovaná zkratkou DOGE se ihned stala terčem žalob, mimo jiné kvůli nejasnému právnímu statusu.
Vytvoření nového týmu ohlásil Trump krátce po svém vítězství v listopadových volbách. Mimo jiné tehdy uvedl, že úkolem orgánu bude připravit půdu pro "rozložení vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur". Nový Trumpův dekret nicméně označil za cíl projektu "modernizovat federální technologie a software s cílem maximalizovat vládní efektivitu a produktivitu".
V listopadu staronový prezident USA oznámil, že tým společně s Muskem povede bývalý podnikatel Ramaswamy, který se loni neúspěšně ucházel o nominaci Republikánské strany na prezidenta. Trumpův tým ale nyní potvrdil, že Ramaswamy tuto pozici opustil, aby kandidoval do volené funkce. Americký tisk už na konci minulého týdne přišel s informací, že se chystá oznámit kandidaturu na guvernéra Ohia.
Musk a Ramaswamy před Trumpovou inaugurací nastínili rozsáhlé plány včetně "drastického" omezení regulací, rušení celých vládních složek či úspor ve veřejných financích v řádu stovek miliard dolarů. Reuters poznamenal, že Trumpův projekt není v dějinách USA první poradní komisí pro úspory ve státní sféře a že takovéto orgány většinou neměly zásadnější výsledky.
Přípravy nového týmu běžely již před Trumpovou inaugurací, popsaly deníky The New York Times (NYT) nebo The Washington Post (WP). Mimo jiné informovaly, že lidé zapojení do iniciativy DOGE zahájili kontakty s více než desítkou vládních agentur a vytvářeli tým o několika desítkách lidí, které pomáhají vybírat investoři ze Silicon Valley jako Marc Andreessen a Shaun Maguire.
Podle informací NYT bude poradní orgán postavený na miliardářích a manažerech z odvětví nových technologií. "Mnozí ze zapojených manažerů očekávají, že absolvují šestiměsíční dobrovolnické stáže uvnitř federální vlády, než se vrátí ke svým vysoce placené práci," napsal deník.
V novém dekretu Trump oznámil, že týmy na jednotlivých ministerstvech mohou zahrnovat tzv. zvláštní vládní zaměstnance, což je označení pro kategorii lidí, kteří mohou pro vládu pracovat maximálně 130 dní v roce. Zároveň vydal pokyn, aby byli pracovníci DOGE "najati nebo přiděleni" do jednoho měsíce.
Ve svém původním oznámení z listopadu prezident uvedl, že nové "ministerstvo" předloží sadu návrhů pro zefektivnění státu do 4. července příštího roku, kdy jeho činnost skončí.