Představitelé administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídili pracovníkům Úřadu pro imigraci a cla (ICE), aby denně zatkli nejméně 1200 až 1500 migrantů, namísto několika set, napsal web deníku The Washington Post (WP) s odvoláním na čtyři informované zdroje. Postup je podle nich důsledkem Trumpovy nespokojenosti s dosavadním plněním jeho plánu spustit masové deportace přistěhovalců, kteří v USA žijí bez povolení.
O kvótách se zástupci ICE dozvěděli při sobotním telefonátu s tím, že každá terénní pobočka tohoto úřadu by měla denně zatknout 75 osob, přičemž šéfové poboček budou nést odpovědnost za nesplnění cíle. Čtyři zdroje WP hovořily pod podmínkou zachování anonymity.
Podle současných i bývalých pracovníků ICE tyto příkazy výrazně zvyšují pravděpodobnost, že policisté budou ve snaze splnit kvóty používat více nevybíravých donucovacích taktik nebo budou tak muset čelit obviněním z porušování občanských práv.
Trumpův šéf zabezpečení americko-mexické hranice Tom Homan již řadu týdnů tvrdí, že ICE nebude provádět masové zatýkací akce, ale že se její pracovníci v první řadě zaměří na migranty se záznamem v trestním rejstříku a na příslušníky gangů. Kvóty by však zvýšily tlak na příslušníky ICE, aby zajistili větší počet osob, které by bylo možné deportovat, včetně přistěhovalců, kteří nespáchali trestný čin, napsal WP.
Homan ani ICE na žádost listu o komentář nereagovali. Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová článek WP označila za nepravdivý, ale ani po doplňující otázce nesdělila podrobnosti.
V nedělním rozhovoru s ABC News Homan uvedl, že Trumpova administrativa je nyní v počáteční fázi plánu masových deportací a že se budou počty zatčených postupně zvyšovat. ICE v neděli uvedl, že jeho agenti v Chicagu začali provádět cílené operace za pomoci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a dalších federálních agentur. Úřadující ministr vnitřní bezpečnosti Benjamine Huffman minulý týden přitom zrušil směrnici, která v podstatě zakazovala ICE zatýkat migranty na citlivých místech, jako jsou školy, nemocnice a kostely, nebo v jejich blízkosti.
V USA podle odhadů žije více než deset milionů lidí, kteří nemají k pobytu v zemi oprávnění. Jedním z hlavních slibů Trumpovy předvolební kampaně bylo zahájení "největší deportační operace" v dějinách země, přičemž vždy nebylo jasné, zda mají být terčem všichni tito lidé, nebo například jen imigranti podezřelí z trestného činu. Nový prezident své sliby kombinoval s extrémní rétorikou namířenou proti přistěhovalcům, kteří podle něj představují "invazi" násilníků a "otravují krev" USA.