Evropská unie o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila to ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní.
"Vzali jsme na vědomí oznámení prezidenta Trumpa. Chceme dát vyjednávání šanci," uvedla šéfka EK s tím, že protiopatření ze strany EU budou odložena o 90 dní. "Pokud jednání nebudou uspokojivá, naše protiopatření začnou platit," dodala. Přípravné práce na dalších protiopatřeních proti americkým clům podle ní nadále pokračují. "Jak jsem řekla již dříve, všechny možnosti zůstávají na stole," doplnila.
Stejně se vyjádřil i mluvčí Evropské komise Olof Gill, podle kterého je sice platnost protiopatření pozastavena, nicméně i nadále pokračují jednání komise se členskými státy a se zástupci průmyslu. "Chceme ale vyjednávat, chceme s americkou administrativou hovořit," dodal Gill.
Evropa míří cly na všechno od kukuřice přes auta a lodě až po džusy
Americký prezident již v polovině března oznámil první cla, konkrétně na ocel a hliník. Evropská unie v prvotní reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží, která by měla být v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard Kč). Následně eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič upřesnil, že protiopatření nebudou mít tak vysokou hodnotu, protože "eurokomisaři naslouchali členským státům". Mělo by jít asi o 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard Kč).
Tato protiopatření byla členskými státy schválena ve středu. Cla měla začít být vybírána 15. dubna a mělo jít o 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Nyní byla nicméně platnost těchto odvetných opatření pozastavena o 90 dní.