Cena Michala Ranného za rok 2024 připadne performerovi a konceptuálnímu umělci Vladimíru Havlíkovi. Cenu vyhlašuje od roku 1999 každé dva roky spolek Přátelé Moravské galerie ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Vladimír Havlík je třináctou oceněnou osobností. Cenu převezme příští rok u příležitosti své intervence do stálé expozice v Pražákově paláci. ČTK to dnes oznámila mluvčí galerie Bohdana Slezák Holešová. Jedním z témat intervence bude umělá inteligence (AI).
Cena připomíná památku malíře Michala Ranného a je určena českým výtvarným umělcům a umělkyním bez omezení věku a statní příslušnosti. "Oceňujeme jejich výtvarnou práci, která je jak po formální, tak po obsahové stránce zásadním obohacením české vizuální kultury, a také to, jak jejich dílo ovlivňuje nastupující generaci umělců," uvedla předsedkyně spolku Markéta Skotáková.
Porotě předsedala ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková. K ocenění Havlíka je podle ní řada důvodů. "Především jeho tvorba představuje zvláštní, osobitou kvalitu, která je kontinuálně přítomna na české umělecké scéně od počátku 90. let po současnost. Vytváří abstraktní obrazy, meditativní kresby, počítačové tisky. Nejpodstatnější je ale performativní charakter Havlíkova díla, jemný, osobitý humor a nadhled," uvedla Petišková.
Havlíka ocenění těší. "Jsem rád, že přichází z Brna. Vliv brněnského konceptu byl pro mě zásadní a odnesl jsem si ho do Olomouce, kde od svých 18 let žiji,“ řekl umělec. Svou tvorbu v Brně představí prostřednictvím intervence do stálé expozice Moravské galerie. Zásadní roli v ní sehraje umělá inteligence a vztah performance a její dokumentace.
"Zajímá mě, nakolik dokumentace potvrzuje pravdivost akce a jestli je to vůbec důležité. AI umožňuje vytvářet fakeové dokumenty akcí, které se nikdy nestaly. Z přelomu 70. a 80. let mám fascikl asi 400 projektů, které jsem tehdy nedokázal uskutečnit. Mezi nimi vyberu ty nejvhodnější a ‚odperformuji' je s pomocí umělé inteligence," uvedl Havlík. Stejné ocenění před ním získali například Dalibor Chatrný, Milena Dopitová, Vladimír Kokolia, Markéta Othová a naposledy Marie Filippovová.
Pětašedesátiletý Havlík žije a tvoří v Olomouci. Věnuje se akcím a happeningům, ale také malbě, kresbě, tvorbě konceptuálně laděných objektů, autorským knihám nebo vizuální poezii. Pedagogicky působí na univerzitách v Olomouci a Brně.