V egyptském Luxoru ve středu archeologové představili nové nálezy objevené v lokalitě zádušního chrámu královny Hatšepsut. Mezi nálezy jsou zdobené kamenné bloky s reliéfy a nápisy ve výjimečně zachovalých barvách, do skály vytesané hrobky, pohřební šachty či hliněné dětské hračky. S objevy veřejnost seznámil přední egyptský archeolog a egyptolog Záhí Havás, jehož tým v lokalitě pracuje už od roku 2022, uvedla agentura AP.
Archeologové odkryli neporušené části základové zdi chrámu královny Hatšepsut z 18. dynastie, která zemřela v roce 1458 před naším letopočtem a byla jednou z mála žen, které Egyptu vládly. "Jsou to nejkrásnější výjevy v barvách, které jsem kdy viděl," citovala agentura Reuters egyptologa Haváse, když zmiňoval asi 1500 nalezených kamenných bloků. Některé z reliéfů zobrazují Hatšepsut a jejího nástupce faraona Thutmose III. Dalším z nálezů je vápencová deska nesoucí jméno správce a architekta Senenmuta, který na stavbu chrámu dohlížel.
Objevené hrobky vytesané do skály jsou datovány do období Střední říše a byly v pozdějších obdobích vykradeny. Jednou z nich je hrobka královny Tetišeri, která se nachází na konci klenuté kaple s červenými nástěnnými malbami na vrstvě bílé malty.
Uvnitř pohřebních šachet z období 17. dynastie byly nalezeny dřevěné rakve antropoidního typu, včetně jedné patřící malému dítěti, která zůstala po přibližně 3600 let neporušena. Mezi drobnými nálezy byly dětské hračky, kartonáže a pohřební masky zakrývající mumie, okřídlení skarabeové ale i bronzová mince s podobiznou Alexandra Velikého z období ptolemaiovské dynastie.
V loňském roce Egypt navštívilo 15,7 milionu turistů, letos jich chce země přilákat 18 milionů, napsala agentura AFP.