Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025 14:48
Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova
Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC.

Kalmar, kterého vědci natočili v hloubce 600 metrů nedaleko Jižních Sandwichových ostrovů v jižní části Atlantiku, ale zatím ani zdaleka nedosahuje rekordní velikosti. Jde teprve o 30 centimetrů dlouhé mládě a tým vědců pod vedením doktorky Michelle Taylorové z Essexské univerzity pořídil jeho nahrávku letos v březnu během 35denní výpravy pátrající po novém mořském životě.

Ani vědci nevěděli jaký poklad natočili. Jen se jim líbil

Taylorová novinářům řekla, že si její tým nejprve nebyl jistý, jaký druh kalmara, krakatice či olihně nafilmovali, ale natočili ho, protože byl "nezvyklý a krásný". Záznam poté prověřila doktorka Kat Bolstadová, která uvedla, že dosud se s tímto druhem kalmara vědci setkávali jen ve formě pozůstatků v žaludcích kytovců a mořských ptáků. "Je vzrušující vidět první reálný záznam mladého kalmara Hamiltonova v přirozeném prostředí," řekla Bolstadová.

O životním cyklu kalmarů Hamiltonových (Mesonychoteuthis hamiltoni) toho zatím vědci vědí jen málo. Známo je ovšem to, že postupně ztrácejí průhlednost, kterou mají jejich těla v mládí. Jejich typickým znakem jsou háčky uprostřed osmi ramen.

Podle britského Přírodovědného muzea je těžké odhadnout celosvětovou populaci kalmarů Hamiltonových. V roce 2022 instituce uvedla, že nedostatek pozorování znamená, že "i dnes se tito obrovští hlavonožci stále pohybují na hranici mezi legendou a skutečností", napsal server BBC News.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025
ilustrační foto

Klimatická změna v praxi: Rekordně horká Evropa, sucha, požáry i záplavy

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ