Více než 1000 hudebníků, včetně Kate Bushové, Eda Sheerana či Cata Stevense, dnes vydalo tiché album na protest proti navrhovaným změnám v britských autorských zákonech, které by mohly umožnit technologickým firmám trénovat modely umělé inteligence (AI) s pomocí jejich tvorby. Informuje o tom agentura Reuters.
Britský premiér Keir Starmer chce ze své země udělat velmoc AI, a proto mimo jiné navrhuje uvolnění zákonů, které nyní dávají tvůrcům literárních, hudebních a dalších uměleckých děl právo rozhodovat o způsobech, jakými mohou být jejich díla použita. Navrhované změny by umožnily vývojářům AI trénovat modely na jakémkoli materiálu, k němuž mají zákonný přístup. Tvůrci by naopak museli dát aktivně najevo, že takové využití svých děl odmítají.
Návrhy kritizovala řada umělců, podle nichž by naruby obrátily princip autorského práva, které dává tvůrcům výhradní kontrolu nad jejich dílem.
Dnes dali svůj protest najevo i albem s názvem Is This What We Want?, které obsahuje nahrávky z prázdných studií, která mají podle organizátorů ukázat možný dopad zákonných změn na živobytí umělců.
Názvy tuctu skladeb alba dohromady tvoří větu, která apeluje na to, že "britská vláda nesmí legalizovat krádeže hudby ve prospěch společností zabývajících se umělou inteligencí“.
Mluvčí vlády na album reagoval vyjádřením, že současné autorské zákony a pravidla týkající se AI brzdí kreativní průmysl, média i AI.
Před vládními návrhy v pondělí v dopise listu The Times varovali také zpěváci Paul McCartney a Elton John a skladatel Andrew Lloyd Webber.