Ztráta blízké osoby je vždy bolestivou zkušeností, která s sebou přináší nejen smutek a žal, ale i řadu formalit, které musíme chtě nechtě řešit. Jednou z nich je i komunikace se zaměstnavatelem ohledně volna na pohřeb. Musí vás v práci uvolnit a potřebujete nějaké potvrzení o účasti na pohřbu?
Co je to potvrzení o účasti na pohřbu a kdo má nárok na volno na pohřeb?
Potvrzení o účasti na pohřbu slouží jako oficiální doklad pro vašeho zaměstnavatele, že jste se zúčastnili pohřebního obřadu a využili jste volno na pohřeb v souladu se zákoníkem práce.
Konkrétně se pohřbem zabývá paragraf 199 a nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které upravují podmínky pro poskytnutí volna na pohřeb, a definují okruh osob, na jejichž pohřeb máte nárok na volno, a stanovují jeho délku.
Ačkoliv většinou stačí pouze ústní sdělení, zaměstnavatel po vás může vyžadovat potvrzení o účasti na pohřbu v případě pochybností o důvodu vaší absence. Potvrzení o účasti na pohřbu pro zaměstnavatele budete potřebovat i v případě, že jste čerpali placené volno na pohřeb.
Nárok na placené volno máte při úmrtí blízké osoby, kam patří:
- manžel/ka,
- registrovaný/á partner/ka ve společné domácnosti,
- dítě,
- rodič,
- sourozenec,
- prarodič,
- tchán/tchýně,
- zeť/snacha,
- další osoby žijící s vámi v domácnosti.
Kromě toho máte nárok na placené volno na pohřeb v případě, že zemře vám blízký kolega. Můžete o něj ale i přijít, když ve stejném měsíci máte neomluvenou absenci. Délka placeného volna se odvíjí od vašeho vztahu k zemřelému.
Pokud se jedná o vašeho manžela, druha či dítě, můžete čerpat až dva dny volna. U ostatních případů máte k dispozici jeden den. V případě, že vám zaměstnavatel nechce vyhovět, neváhejte využít právní rady a pomoci.
Jak má vypadat potvrzení o účasti na pohřbu a kde ho získat?
Zákoník práce u volna na pohřeb neuvádí žádný oficiální formulář ani striktně daný vzor potvrzení o účasti na pohřbu.
Dokument by měl obsahovat:
- základní identifikační údaje o zemřelém,
- datum úmrtí,
- datum a místo konání pohřebního obřadu,
- vaše jméno a příjmení.
O vystavení potvrzení o pohřbu pro zaměstnavatele stačí požádat pohřební službu, která pohřeb zajišťovala. Doporučujeme vám o něj požádat s předstihem, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím a stresu v už tak náročné situaci.
Věděli jste, že i jednoduchý pohřeb stojí zhruba na 15 000 Kč? Pro většinu lidí se jedná o nemalý výdaj, který jejich úspory nepokryjí. Pomoci vám může menší úvěr, kreditní karta nebo kontokorent u běžného bankovního účtu.
Co dělat, když nemám nárok na placené volno na pohřeb?
Může se stát, že vám zemřel vzdálenější příbuzný nebo blízký přítel, na jehož pohřeb nemáte automaticky nárok na placené volno. V takovém případě se obraťte na svého zaměstnavatele a prodiskutujte s ním možnosti čerpání řádné dovolené nebo neplaceného volna.
I když to není ze zákona vyžadováno, i pro čerpání neplaceného volna je vhodné doložit potvrzení o účasti na pohřbu. Vzor žádosti o neplacené volno najdete na internetu nebo vám ho poskytne personální oddělení ve vaší firmě.
Připravte se i na to, že vás čeká nejen pohřeb, ale i obíhání úřadů a různých institucí. Řešit budete muset například životní pojištění, z něhož lze uhradit pohřeb – více se o pojištění a jeho fungování dočtete zde.
Jak postupovat při žádosti o volno na pohřeb?
V první řadě informujte zaměstnavatele co nejdříve. V momentě, kdy je to jen trochu možné, oznamte svému nadřízenému nebo personálnímu oddělení, že potřebujete volno při úmrtí v rodině. Stručně uveďte důvod absence a předpokládanou délku volna.
Prodiskutujte a dohodněte si způsob čerpání volna. Společně se zaměstnavatelem vyberte nejvhodnější variantu. Může se jednat o placené volno, čerpání dovolené, neplacené volno nebo jinou formu absence.
Pokud to bude potřeba, obraťte se na pohřební službu a požádejte o vystavení potvrzení o účasti na pohřbu. Po návratu do práce nezapomeňte potvrzení o účasti na pohřbu odevzdat svému nadřízenému nebo na personální oddělení.
Co si vzít na sebe na pohřeb?
Když máte volno při úmrtí vyřízené, můžete se v klidu připravit na pohřeb. Jedná se o pietní událost, je tedy vhodné zvolit decentní a spíše tmavší oblečení. Pro muže je standardním oděvem tmavý oblek s kravatou.
Ženy většinou volí jednoduchý tmavší kostýmek, šaty s punčochami nebo sukni s halenkou. Důležité je, aby oblečení působilo upraveně, čistě a nevyzývavě. Pokud chcete nebo jste o to požádáni, připravte si také text smuteční řeči.
Pamatujte, že ztráta blízkého je náročná životní zkouška a je důležité dopřát si dostatek času na smutek, zpracování emocí a zotavení. Nebojte se požádat o pomoc a podporu své blízké či odborníky. I když to může být těžké, nezapomeňte komunikovat s vaším zaměstnavatelem a sdělte mu, čím si procházíte.