Palestinské hnutí Hamás dnes dopoledne propustilo tři rukojmí, které uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Do Izraele se v rámci dohody o příměří vrátili tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafáh, který byl zavřený od května, skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držení v Pásmu Gazy by se dnes již na svobodu dostat neměli.
Hamás předal Bibase a Kalderona Červenému kříži ve městě Chán Júnis. Dění opět sledovaly davy lidí, situace na místě však byla méně chaotická než ve čtvrtek při předání sedmi rukojmích. Čtvrteční události, kdy rukojmí museli procházet úzkou uličkou obklopeni velkým počtem lidí kritizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O zhruba dvě hodiny později Červený kříž převzal Siegela ve městě Gaza. I tam tomu přihlíželi lidé s vlajkami Palestiny a Hamásu.
Podobně tomu, co se stalo při předchozích předáních, Červený kříž osvobozené rukojmí převezl na stanoviště izraelské armády, která je pak dopravila do Izraele. Tam je vyšetří lékaři a mohou se po skoro 500 dnech vězení setkat se svými blízkými. Předání rukojmích v Tel Avivu opět sledovalo množství lidí.
Izraelská vězeňská správa uvedla, že propustila všech 183 Palestinců, kteří se měli dnes dostat na svobodu, píše agentura AP a izraelská média. Propuštění 183 Palestinců potvrdil i Červený kříž, který však podal podle deníku Haarec stížnost, že někteří palestinští vězni byli při předání spoutáni. Většinu Palestinců autobusy převezly do Pásma Gazy a na Západní břeh Jordánu. Několik vězňů odsouzených za nejtěžší zločiny převzal Egypt. Většina dnes propuštěných lidí ale za nic odsouzena nebyla, řekla stanici Al-Džazíra Sari Bašiová z organizace Human Rights Watch.
V rámci dohody byl dnes otevřený přechod Rafáh pro odchod domluvené skupiny zraněných a nemocných z Pásma Gazy do Egypta. Palestinské ministerstvo zdravotnictví, které kontroluje Hamás, uvedlo, že do Egypta odešlo na pět desítek zraněných a nemocných, které doprovázeli blízcí, napsala agentura AFP. Přechod Rafáh přestal úplně fungovat v květnu, kdy oblast na palestinské straně obsadila izraelská armáda.
Bibase palestinští ozbrojenci unesli při útoku z předloňského října spolu s manželkou a dvěma malými syny. Manželka Širi a synové Kfir a Ariel se ze zajetí zatím nevrátili. Hamás tvrdí, že zemřeli při izraelském úderu, což Izrael nepotvrdil. Kfir byl nejmladším rukojmím, v době únosu mu bylo jen devět měsíců. Kalderon má vedle i izraelského občanství také francouzské a Siegel má občanství Izraele a Spojených Států. Siegelovu manželku Aviv Hamás také unesl, propustil ji v rámci příměří v listopadu předloňského roku.
"Sdílíme úlevu a obrovskou radost jeho blízkých," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ohledně propuštění Kalderona.
V rámci dohody o příměří, které v první fázi počítá se zastavením bojů na 42 dní, by Hamás a jeho spojenci měli propustit celkem 33 rukojmích. Izrael by z věznic měl pustit celkem přes 1000 palestinských vězňů.
Před dnešním předáním se dostalo na svobodu deset Izraelců a pět Thajců, které palestinské ozbrojené organizace unesly při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Izrael propustil před dnešním dnem na 400 Palestinců. Celkem se tedy od začátku příměří v neděli 19. ledna dostalo na svobodu 18 rukojmích držených v Pásmu Gazy a 583 palestinských vězňů, uvedl dnes Červený kříž, který je do předávání zapojen.