Za velikonoční pečivo si lidé připlatí. Zdražily všechny hlavní suroviny

Ekonomika
30. 3. 2025 10:22
ilustrační foto
ilustrační foto

Za velikonoční pečivo si lidé letos nejspíše připlatí, zdražily základní suroviny na pečení, zejména vejce, máslo a čokoláda. Do ceny se promítnou také mzdové náklady v pekárenském průmyslu. Zdražení bude nejvíce patrné u velikonočních beránků s čokoládovou polevou. Odhadují to zástupci Potravinářské komory a Svazu pekařů a cukrářů.

"Cena půjde mírně nahoru, ale bude se to lišit podle toho, v jaké je daná pekárna situaci," uvedl Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů. Hlavním důvodem je podle něj zdražení surovin, zejména vajec, másla či čokolády.

Dražší vejce, čokoláda i vyšší mzdy pekařů

Například balení deseti vajec je tento měsíc téměř o desetinu dražší než v únoru, vyjde asi na 68 korun. Proti loňskému březnu cena vajec vzrostla zhruba o polovinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kostku másla o 250 gramech obchody podle ČSÚ prodávají zhruba za 66,40 koruny, meziročně je máslo přibližně o 31,1 procenta dražší. Oproti roku 2024 stojí méně naopak mouka či cukr.

Balení tabulkové čokolády o 100 gramech stálo loni v únoru podle ČSÚ průměrně 25,61 koruny, stejně velké balení kakaového prášku pak 29,86 koruny. Letos v únoru oba výrobky zdražily, čokoláda na 33,70 koruny a kakaový prášek na necelých 43 korun.

Dalším důvodem pro zdražení velikonočního pečiva jsou podle Hlavatého rostoucí mzdové náklady v pekárenském průmyslu. "Jejich růst se zřejmě ještě nějakou dobu nezastaví," podotkl Hlavatý. O kolik konkrétně pečivo zdraží, Hlavatý neuvedl. Navýšení cen se podle něj bude lišit u každé pekárny a podle konkrétního složení receptur. "Dá se očekávat, že půjde o většinu pekáren," dodal.

Raketově rostou i náklady na obaly, ale i ceny mléka a obilí

Růst cen očekává i Potravinářská komora. "Řada nákladů neklesla na předválečnou úroveň. Zdražují veškeré vstupní suroviny. Raketově rostou poplatky za obaly a odpady, připočíst lze i rostoucí náklady na mzdy," uvedl mluvčí komory Marek Zemánek. Upozornil, že již několik měsíců v řadě rostou výkupní ceny mléka, pšenice i žita, což se do cen pečiva také promítne. "Zdražení se projevuje po několika měsících, protože pekaři podepisují dlouhodobé smlouvy," podotkl Zemánek.

Hlavatý neočekává, že by pekaři letos významně měnili receptury - ať už v souvislosti se zdražováním nebo novými trendy. "Většinou se drží klasických receptur, které například jen obohatí rozinkami, brusinkami, alginátem," řekl Hlavatý. Lidé podle něj stále nejvíce nakupují zejména klasické velikonoční pečivo, konkrétně mazance, jidáše nebo beránky. "Nemyslím si, že by velikonoční pečivo nabíralo jiný směr, prodává se u nás spíše již zmiňovaná klasika," dodal.

Výrobky, které mají delší trvanlivost, například beránky, už pekárny podle Hlavatého vyrábí. S pečením mazanců a jidášů čekají až těsně před Velikonocemi. Zájem o velikonoční pečivo očekává Hlavatý podobný jako loni. Objem prodaného velikonočního pečiva se dlouhodobě drží na stejné úrovni, doplnil. Boží hod velikonoční je letos 20. dubna, Velikonoční pondělí 21. dubna.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pexels

Další čtení

Česká pošta vyčlenila Balíkovnu do nového závodu. Pracovat ale nebude

Ekonomika
1. 4. 2025

Francouzský antimonopolní úřad vyměřil firmě Apple pokutu 150 milionů eur

Ekonomika
31. 3. 2025
ilustrační foto

Dukovany dostaví Korejci, bude to trvat až do roku 2038. Zaplatíme 400 miliard

Ekonomika
31. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ