Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque

Relax
24. 1. 2025 16:30

Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque.

Mediálně téměř neznámý příběh anglických válečných zajatců popsal ve své publikaci Skály a lidé Petr Hnyk. Prvopočátek jeho pátrání se datuje už v roce 1973, kdy dřevaři při těžbě porostu u vstupu do Vlčí rokle objevili záhadné nápisy na jedné ze skalních stěn. A to zcela náhodou, když se koruna jednoho ze stromů smekla po skalním povrchu a odkryla mechem zarostlá písmena BRITISH P. O. W., datum 3 / 9 / 43 a dvě adresy v Anglii.

Anglické nápisy ve skalách zas takovým překvapením nebyly: V regionu Teplicka a Adršpašska vznikly za okupace čtyři pracovní tábory, které spadaly do skupiny Stalag VIII A Görlitz. V Bučnici, Dolních Teplicích a v Bohdašíně pak byli internováni vojáci zajatí na západní frontě. Celá desetiletí však zůstávalo záhadou, kdo konkrétně svou těžkou životní situaci formou nápisů skalám svěřil.

Petr Hnyk při svém pátrání využil kontakty trutnovské rodačky Hany Macháčkové do Anglie. Vyšlo najevo, že zkratka P. O. W. znamená Prisoners of War a celý nápis v překladu Britští váleční zajatci. V roce 2000 se dokonce podařilo vyhledat jedno jméno s adresou: jednalo se o Franka Shatliffa, tehdy osmdesátiletého válečného veterána žijícího v penzionu pro seniory poblíž Manchesteru.

Šlo o muže, jenž ve čtyřicátých letech minulého století spolu se svými zajatými kolegy ulehal na tvrdou pryčnu budovy, která původně sloužila Československé armádě jako strážní ubytovna pro posádku, jejíž členové střežili hranice v okolních betonových bunkrech. Dnes je zmíněná budova součástí autokempu Bučnice.

„Tento původně armádní objekt se v místním dialektu nazýval Soldota Bude a místní Angličané padli do zajetí ve Francii v roce 1940. Pracovali při těžbě dřeva v lesích a na opravách zdejších cest. V Bučnici také postavili nový most u dnešní autobusové zastávky. Ten původní strhla povodeň v roce 1938, poté byl nahrazen jen provizorní lávkou. Až za války byl postaven most nový, který zde stojí dodnes,“ píše autor v knize Skály a lidé.

Řada zajatců nasazených v Adršpašsko-teplických skalách byla zajata během slavné bitvy u Dunkerque. Také to byli první vězni, kteří sem přišli, o dva roky později dorazili další zajatí vojáci. Zastoupeni mezi nimi byli válečníci několika národností, které tvořily spojenecké síly – ať už to byli Britové, ale také například Novozélanďané nebo vojáci z Kypru.

Celý příběh nápisů vytesaných do kamene se pak uzavřel v roce 2005, kdy do Adršpašsko-teplických skal přijal pozvání John Shatliff, syn válečného zajatce Franka. Během rozhovoru se ptal, zda v Česku stále žijí vlci. Vzpomněl si totiž na příhodu, kterou mu otec vyprávěl. Ten jednoho dne při práci v lese našel spolu s dalšími zajatci stržený kus srnčí nebo jelení zvěře. Půlka zvířete chyběla, ta druhá však byla ještě čerstvá. Vězni si ji tedy odnesli na ubytovnu a tam z masa uvařili veliký kotel polévky, což pro mnohé znamenalo jednu z mála příležitostí k tomu se vydatně najíst.

Zajímavé je, že ani tehdy zde vlci nežili. Dramatická historie, která prošla ojedinělým skalním městem v minulém století, se obešla i bez dravých šelem. Majestátnost obrovitých skalních velikánů a nezkrotný ráz přírody zůstaly, ale doby se změnily. Nyní jsou Adršpašsko-teplické skály místem úchvatných výletů, nezapomenutelných procházek nebo dalších sportovních aktivit.

Přemíru turistů přitom při své návštěvě Adršpašsko-teplických skal nepotkáte, a to díky rezervačnímu systému, který návštěvnost rozprostře do celého dne. Je třeba jen zakoupit si e-vstupenky, které jsou k dispozici na webu adrspasskeskaly.cz. Cena za vstup mimo hlavní turistickou sezonu začíná na 100 korunách pro dospělého, v podobné cenové relaci je možné si dopředu objednat i celodenní parkování, které nabízí komfortní přístup přímo ke vstupu do rezervace.

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ