Zdeněk Burian mistrně oživoval svými obrazy dinosaury i svět dobrodružství

Kultura
10. 2. 2025 07:20

Český malíř, ilustrátor a grafik Zdeněk Burian, který se narodil před 120 lety, 11. února 1905, je jedním z nejvýznamnějších světových ilustrátorů pravěkého života. Proslavil se především mistrným ztvárněním paleontologických rekonstrukcí a ilustrací dobrodružných románů. Ve spolupráci s profesorem Josefem Augustou a dalšími odborníky vytvořil přes tisícovku děl zobrazujících pravěký život a ovlivnil představy o tom, jak mohli vypadat dinosauři, pravěká zvířata a prostředí v dávné historii.

Burian se narodil v Kopřivnici a jeho otec z něj chtěl mít lesníka. Avšak díky výraznému výtvarnému talentu, kterého si všimli již učitelé na základní a měšťanské škole, ho jako čtrnáctiletého zapsali jako mimořádného studenta na Akademii výtvarných umění. Tam ale po dvou letech skončil a začal se raději živit jako ilustrátor.

V roce 1921 ilustroval první knihu, Dobrodružství Davida Balfoura od Roberta Louise Stevensona, Burianovy ilustrace se také začaly pravidelně objevovat v časopisech. Díky tomu se postupně jeho tvorba obracela k vědecké (ale stále romantismem ovlivněné) ilustraci, kterou se rychle proslavil. Zároveň se stal čtenářům známým pro své obrazové doprovody dobrodružných knih od Karla Maye, Julese Verna, Jaroslava Foglara či Jacka Londona.

Od roku 1935 Burian spolupracoval s Josefem Augustou, pozdějším profesorem paleontologie na Univerzitě Karlově, na rekonstrukcích prehistorických zvířat a života pravěku. Do roku 1968 díky tomu vzniklo přes 360 obrazů a uznávané publikace, například monografie Hlubinami do pravěku (1956). Tato kniha vyšla i v cizojazyčných verzích a Burian se díky ní zařadil mezi přední světové ilustrátory pravěku. Jeho dílo z této doby také inspirovalo film Karla Zemana Cesta do pravěku.

I přes Burianovu proslulost ve světě a pracovitost (celkem vytvořil na 14.000 obrazů a ilustrací) se uznání doma dočkal až na sklonku života, kdy dostal titul zasloužilého umělce a byly mu uspořádány výstavy ve významných pražských galeriích. Do té doby jej výtvarní teoretici obviňovali z přílišného naturalismu a formalismu, spíše ale vadilo, že ilustroval i "pokleslou západní literaturu" a aktivně se věnoval trampingu.

Po malířově smrti se začaly vydávat reedice dobrodružných knih s jeho ilustracemi. V roce 1992 vzniklo Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku nedaleko jeho rodné Kopřivnice. K poctě tohoto malíře i jeho spolupracovníka Augusty dostal první dinosaurus nalezený v ČR jméno Burianosaurus augustai.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Kestner Karel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ