Letecká doprava v Evropě je paralyzována. Může za to mrak plný sopečného prachu, který se rozšířil nad evropský kontinent. Letiště po celé Evropě ruší stovky letů. Řízení letového provozu uzavřelo celý český vzdušný prostor včetně ruzyňského letiště. Od šestnácti hodin také stojí záchranářské vrtulníky. Sopečný prach bude komplikovat leteckou dopravu i v sobotu.
Kvůli sopečnému prachu na pražské Ruzyni nepřistane a ani nevzlétne žádné letadlo. Od odpoledních hodin je navíc uzavřen celý vzdušný prostor České republiky, od šestnácti hodin přestaly létat i vrtulníky záchranné služby. Mrak popela už podle meteorologů do dorazil na sever Čech a Prahu.
"Mohu potvrdit, že ve dvanáct hodin se uzavřela pražská Ruzyně, ve třináct hodin pak zbytek českého vzdušného prostoru," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Richard Klíma z Řízení letového provozu. Jak dlouho mimořádná opatření potrvají, se v tuto chvíli nedá odhadnout.
PSALI JSME: Islandská sopka ochromila leteckou dopravu v Evropě
Islandská sopka ochromila evropské nebe
Všechny lety na ruzyňském letišti budou zrušeny minimálně do soboty osmi hodin ráno. "Teď ale nikdo nedokáže odhadnout, jestli a kdy ten mrak Českou republiku přejde," upozornila mluvčí Letiště Praha Michaela Langronová.
"Kolem poledne se tady nakupil větší počet lidí a to především na terminálu 2, odkud létají lety po Evropě v rámci Schengenského prostoru. Kolem druhé hodiny už to začalo vypadat jako běžný den, nikde nestály žádné dlouhé fronty," popsala dění na pražském letišti mluvčí. Letiště rozšířilo kapacitu informačních stánků a telefonních linek a cestujícím, kteří měli zrušený let, poskytlo parkování zdarma. "Evropa je letecky paralyzovaná, tak jsme cestující informovali, že je možné využít spojů Českých drah a autobusů Student Agency," upřesnila Langronová.
České dráhy již podle svého mluvčího Petra Šťáhlavského zaznamenaly výrazný nárůst zájmu o mezinárodní spoje. "Podle odhadu našich pracovníků je v tuto chvíli zájem o mezistátní jízdenky o desítky procent vyšší," uvedl Šťáhlavský. Dráhy proto k odpoledním mezistátním vlakům do Drážďan připojí i dva vagony navíc. Posíleny mají být i spoje z Prahy do Vídně.
Další fotografie nadete ZDE.
Kolem poledne se nad Českem objevil sopečný popel. Meteorologický ústav však oznámil, že při zemi neočekává zvýšení koncentrace škodlivin ve vzduchu a ohrožení lidského zdraví. "Popel by se mohl objevit od země až do výšky 11 kilometrů," sdělila Olga Šuvarinová z ústavu. Jemné částice popela, které by mohly pronikat hluboko do dýchacího ústrojí, budou klesat z velkých výšek k zemskému povrchu velmi pomalu. Výskyt vulkanického popela v Česku se předpokládá minimálně do sobotního rána.
Meteorologové i letečtí dispečeři navíc předpovídají, že sopečný mrak bude komplikovat letecký provoz i v sobotu. Prach se bude šířit dál na jih a východ kontinentu, uvedla odpoledne v aktuální zprávě služba Eurocontrol.
Podle Eurocontrolu ukazují meteorologická data na to, že se oblak sopečného popela dále rozšíří a pokryje ještě větší část Evropy než dnes. V sobotu ráno by mohl jeho jižní okraj dosáhnout linie od jižní Francie přes severní Itálii až po severní Balkán.
Uzavřeno je také největší německé letiště, vzdušná křižovatka střední Evropy ve Frankfurtu nad Mohanem. Mrak s popílkem nad něj dorazil kolem deváté hodiny. "Nejde o uzavření celého vzdušného prostoru nad severním Německem, ale o přerušení provozu letišť," řekla mluvčí německého řízení letového provozu Kristina Keleková. "Pokud se situace zlepší, lze tak operativně provoz uvolňovat," dodala.
Podle polského úřadu pro leteckou navigaci byla od dnešních 8.00 až do odvolání uzavřena také velká část polského vzdušného prostoru. Pro většinu dopravy uzavřeno také letiště v polském Krakově, které má o víkendu přijímat letadla delegací mířících na pohřeb tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti. "Povoleny jsou jen lety malých letadel," řekl nejmenovaný představitel letiště.
ČTĚTE TAKÉ: Sopečný prach může opět zbarvit západy slunce
Sopečná činnost na Islandu narušuje letecký provoz nejen v Evropě, ale i na transatlantických cestách do USA a Kanady. Kvůli obřímu oblaku sopečného popela nejprve zastavila provoz letiště v Británii, Belgii, Nizozemsku, Dánsku a Švédsku a částečně vzdušné přístavy v Irsku, Francii, Polsku a Německu.
Provoz zastavilo i Slovensko, večer se připojí Rakousko a Maďarsko. Částečné uzavření vzdušného prostoru je v Rumunsku a Bulharsku.
Co je sopečný popel |
Jako sopečný popel označují vulkanologové částice vyvřelých hornin o velikosti od prachu po zrnko písku, které jsou vyvrženy z vulkánu v podobě šedivého mračna. Na první pohled vypadá sopečný popel jako jemný prášek. Jde ale o materiál složený z nepravidelně utvářených částic s prohlubeninami a ostrými hranami, který má tvrdost pět na Mohsově stupnici tvrdosti. Stejnou tvrdost má podle Wikipedie kapesní nůž.
Při silném výbuchu se tento materiál dostane až do výšky několika kilometrů, výjimkou není ani 50 tisíc metrů. V okolí sopky padá popel jako vulkanický déšť a usazuje se v krajině jako šedá pokrývka.
Klesající prach nebo popel může podle serveru geology.com způsobit dýchací obtíže, podráždění nosu a hrtanu, kašel, nemoci podobné zánětu průdušek a podráždění očí. To je obzvláště závažné u lidí, kteří nosí kontaktní čočky.
Částice nejsou rozpustné ve vodě. Pokud se namočí, vytváří bahno nebo řídkou kaši a po uschnutí pevnou hmotu podobnou betonu o hmotnosti desetinásobku čerstvého sněhu. Pokud sopečný prach nebo popel klesají za deště, mohou způsobit přetížení střech, dopravní kolapsy kvůli nízké viditelnosti a kluzkému povrchu, nebo uvíznout v srsti zvířat. Často mají na svědomí ucpání kanalizací.
|
Foto: ČTK/AP