Soud zatím nerozhodl dědickou při mezi lidoveckým ministrem Cyrilem Svobodou a charitou. O osudu činžáku v Dejvicích bude dál jednat. Na případ jako první upozornil on-line deník TÝDEN.CZ. Obě strany shodně tvrdí, že je restituentka Marie Kaprálková v závěti určila jako dědice. Hodnota nemovitosti se odhaduje na nejméně 50 milionů korun.
Svoboda dorazil k soudu v dobré náladě a vtipkoval. "Jde mi o to, aby byla naplněna poslední vůle zůstavitelky," řekl. Dotazy novinářů odrážel větou: "Máte talár? Ne. Tak vám nebudu nic vysvětlovat. Tuto věc může rozhodnout pouze soud."
ČTĚTE VÍCE: Svoboda torpéduje dar charitám. 16 let starou závětí
Bylo to vůbec poprvé, co se lidovecký ministr ke sporu o dědictví veřejně vyjádřil. Z jeho slov bylo navíc zřejmé, že si věří. "Určitě neprohraju," nechal se slyšet. Sebevědomě ovšem do soudní síně vkročili i právní zástupci žalovaných. "Myslím, že vše hraje v náš prospěch," řekl právní zástupce Nadace Jedličkova ústavu Tomáš Kutnar. A právní zástupci Domova svaté Rodiny a manželského páru Aloise a Boženy Kopeckých mu přikyvovali.
Byla chorá, duševně chorá
Svobodův právník soudkyni vylíčil své pochybnosti kolem závěti, v níž restituentka Marie Kaprálková odkázala nemovitosti charitativním organizacím. "Okolnosti pořízení závěti nasvědčují tomu, že to není platný dokument," uvedl před soudem Svobodův zástupce František Mészáros. Podle něho Kaprálková závěť nesepsala dobrovolně. Navíc v době vzniku písemnosti prý nebyla duševně zdravá.
NA VIDEO SE PODÍVEJTE ZDE.
Námitky proti závěti ovšem Svoboda v žalobě ničím nepodložil. "Není nám umožněno nahlédnout do zdravotnické dokumentace," vysvětloval Mészáros, proč žalobce nepředložil důkazy. Pochybnosti o platnosti závěti se tedy zakládají výhradně na domněnkách křesťanského demokrata, který dlouhá léta Kaprálkovou znal a stýkal se s ní.
Soudkyně částečně uznala námitku protistrany, která požadovala, aby se soud žalobou, ve které chybí základní údaje, vůbec nezabýval. "Žalobce by měl jasně říci, kdo, kdy a kde se měl dopustit manipulování paní Kaprálkové, jinak nemůže být žaloba vůbec projednána," řekla advokátka Helena Kubecová. Soudkyně Kateřina Arnaudovová dala Svobodovi deset dní na to, aby dokument doplnil a případ odročila.
Co bych dělal s činžákem? Nepovím
Právníci žalovaných odcházeli ze soudní síně sebevědomější, než když k soudu přicházeli. "Mě pobavil výrok pana Svobody, že zemřelá paní Kaprálková trpěla duševní poruchou, ale důkazy o tom nemá," komentovala první díl boje o dědictví právnička Kubecová. Svoboda ale právničce opáčil: "K některým důkazům se může dostat pouze soud. Jsem přesvědčen, že pouze soudní cestou lze zjistit, jaká byla skutečně poslední vůle paní Kaprálkové."
ČTĚTE VÍCE: Svoboda se přetahuje o činžák s charitním spolkem
Neziskové organizace mají jasno, jak by s nabytým majetkem naložili. "Použili bychom jej na další rozvoj našich projektů," uvedl právník Nadace Jedličkova ústavu Tomáš Kutnar. Svoboda se odmítl podělit, jaké má plány s činžovním domem. "Nespekulujme o tom, co bych s domem dělal. Naložil bych s ním jako vlastník."
Svoboda měl dostat "jen" milion
Spor Cyrila Svobody a Domova svaté Rodiny se točí kolem dědictví Marie Kaprálkové. Svoboda napadl závěť, kterou po sobě zanechala restituentka Marie Kaprálková. V dokumentu, který sepsala rok před smrtí, odkázala své nemovitosti charitě. Na lidoveckého ministra v něm pamatovala milionem korun.
ČTĚTE TAKÉ: Vysvětli spor s charitou, žádají lidovci Svobodu
Svoboda se však odmítá se závětí ztotožnit. Drží totiž v ruce jiný dokument, podle něhož by mohl získat mnohem víc: činžovní dům v Dejvicích. Jeho minimální tržní hodnota činí padesát milionů korun. Soudu chce dokázat, že testament, v němž se pamatuje na charitní spolky, sepsala Kaprálková ve chvíli, kdy už nebyla svéprávná.
Pokud by soud dal Svobodovi za pravdu, o dědictví by přišel nejen Domov svaté Rodiny, ale také Nadace Jedličkova ústavu a manželé Kopečtí. Nemovitosti a nemalá finanční hotovost by propadla státu.
ČTĚTE TAKÉ: Svoboda vysvětloval spor s charitou. Jak? To je tajné
Foto: Lucie Pařízková